Rozhlasová scéna Budějovického Majálesu nabízí setkání s osobnostmi, přednášky a besedy

Zajímavý program tradičně nabízí Český rozhlas České Budějovice ve spolupráci s pořadateli Budějovického Majálesu. Letos na návštěvníky čekají setkání s osobnostmi, autorská čtení nebo multimediální workshopy. V úterý odpoledne necháme veřejnost i nahlédnout do zákulisí rozhlasu.

PONDĚLÍ 21. 5. 2018

15:00 / Jan Nálepa

přednáška

Jan Nálepa je absolventem bakalářského studia architektury na Fakultě umění a architektury v Liberci. V současnosti studuje v Ateliéru supermédií Federica Díaze a Davida Kořínka na VŠUP. Pohybuje se na poli multimediálního umění, vytváří hudební a vizuální kompozice, interaktivní instalace. Útočí na emoce a rozšiřuje vnímání, skrze tvorbu zahrnující nejen objekty, videoart, skriptem generovanou grafiku, ale i světelné a audio instalace. Představí divákům některé ze svých projektů a povídání bude převážně o zvukových experimentech a hudebních nástrojích (sochách).

Přednáška se bude konat v rámci spolupráce s Jihočeským divadlem a evropského programu PlatformShift+

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

16:30 / Tomáš Břínek

výstava / prohlídka

Designér Tomáš Břínek (TMBK) patří mezi nejvlivnější lidi na českém Facebooku. Kromě toho, že dělá „debilní koláže,“ se také věnuje „normální grafice,“ muzice a fotografování. V rámci Budějovického Majálesu máte možnost navštívit výstavu a komentovanou prohlídku koláží Tomáše Břínka v prostorách kavárny Českého rozhlasu České Budějovice.

Politickou satiru v kolážích od TMBK uvidíte v rozhlase

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

18:00 / Tineola: Někam jinam

performance

Multimediální performance kreslená online na iPadu

S živou hudbou a dvěma tanečníky o exilu a touze po svobodě. Tajemství na začátku, pozvolný nástup kresby a sled obrazů vznikajících na scéně vystřídá stále se zrychlující dynamika akcí. Destrukce a budování, hádka a porozumění, život se vším všudy v hudbě a obraze. Bartoňová vnímá svět prostřednictvím obrazů, jejichž proměnlivost fascinuje i lidi, kteří jsou jinak zvyklí sledovat nekonečný proud internetových videí. Nejspíš je to proto, že to NENÍ video, ale obrazy v rychlém sledu, které skutečně maluje na scéně. Emoce pak vnímáte i prostřednictvím „tance“ a ambientní hudby Zabelov Group. Je to koncert především pro bicí, trumpetu a akordeon.

Prvotní inspirací této inscenace byla historická situace kolem roku 1737, drsná cesta exulantů z Moravy a Čech do Berlína - Rixdorfu za základní svobodou žít, pracovat a něčemu věřit. Ta se však v této hře zobecňuje a jde až na dřeň opakujícímu se příběhu o svobodě, perzekuci, násilí, budování a pochopení druhého, jež vede k naději, že všechno má přece jenom smysl.

„Obrazivé divadlo plné emocí. ‚Scénografie‘ v pohybu vznikající před zraky diváků. Podmanivá hudba. Strhující zážitek. A kdo je tady vlastně uprchlík? A kde je svoboda?“ Lucie Němečková

režie: Azadeh Mohammadi Kangarani
námět, scéna a živá kresba: Michaela Bartoňová
hudba: Zabelov Group – Jan Šikl a Roman Zabelov
hrají: Dagmar Spain a Ralf Lücke

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

ÚTERÝ 22. 5. 2018

 14:00 / Komentované prohlídky rozhlasu

Český rozhlas České Budějovice připravil i letos v rámci Budějovického Majálesu tradiční Den otevřených dveří. Uskuteční se v úterý od 14 do 19 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout rozhlasovou budovu právě díky komentovaným prohlídkám.

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

16:30 / Milan Pokorný

přednáška

Rozhlasový ombudsman Milan Pokorný

Milan Pokorný, český novinář, editor, autor literatury faktu, vysokoškolský pedagog, který od května 2016 zastává post ombudsmana Českého rozhlasu.

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

18:00 / Petr Kukal

přednáška

03748242.jpeg

Petr Kukal, český básník, spisovatel, publicista, tweetující bývalý mluvčí ministerstva kultury toho času na stejné pozici na Filosofické fakultě UK a muž gantelmanského typu.

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

STŘEDA 23. 5. 2018

16:00 / Listování- Mé dětství v socialismu

čtení

Děti dokážou být mimořádně citlivé na věci, s nimiž se dospělí už dávno smířili. Ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímají absurditu, nesmyslnost i krásu. Podívejte se proto spolu s námi dětskýma očima na dobu, která měla trvat na věčné časy a kterou zažila naprostá většina z nás. Nechte se pobavit, dojmout a překvapit.

Ján Simkanič, iniciátor a editor ojedinělého projektu Mé dětství v socialismu, u příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 připravil výjimečnou sbírku vzpomínek více než 60 známých i méně známých osobností. Ohlížejí se společně za svými dětskými léty strávenými v období socialismu od 50. do 80. let a jejich vyprávění vytváří mimořádně pestrou mozaiku nabitou originálními příběhy, díky nimž pocítíte tehdejší atmosféru mnohem silněji než při studiu jakýchkoli historických analýz.

Jestli také patříte mezi děti socialismu, pak se ve vás při čtení zaručeně probudí proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků. A jestli jste se narodili až po sametové revoluci, zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče každodenně žili a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního. A možná také budete lépe chápat, čím jsme poznamenáni dodnes.

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

17:30 / Vladimír Burian CANVAS 4D

workshop

 Vladimír Burian využívá vlastní tělo jako nástroj tvorby

Digitální médium jako výchozí bod pro tvorbu abstraktní grafiky. Tvoje vlastní tělo jako nástroj tvorby. Interaktivní instalace využívající záznam pohybu pro nastolení vztahů na ploše. Tvorba na pomezí akce a tisku. Těžké otázky čekají na zodpovězení - Kde končí konkrétno a začíná abstrakto? Lze zachytit okamžik? A má to vůbec smysl? Přijď ať víš o čem je řeč...

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

ČTVRTEK 24. 5. 2018

16:00 / Jarmila Štuková: Nedaleko černé vlajky

přednáška

Jarmila Štuková

Jarmila Štuková je česká fotoreportérka, která se od roku 2005 zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Dokumentovala mimo jiné dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Právě o posledním tématu přijede debatovat na Budějovický Majáles 2018. Válku s Islámským státem sleduje od samého začátku a pravidelně se vrací nejen na frontové linie, ale i do uprchlických táborů či nemocnic.

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

 

18:30 / FAMU čte a promítá

filmy

Promítání za účasti tvůrců a autorská čtení za účasti autorů. Komponovaný večer scenáristů a režisérů, studentů FAMU. Filmy: Damián Vondrášek - Vězení (2017), Diana Cam Van Nguyen - Malá (2017), Natálie Císařovská - Až zapadne slunce (2014). Čtení: Lukáš Csicsely (1989), Vojtěch Bohuslav (1993).

Více o akci na webu Budějovického Majálesu

Spustit audio
autoři: Miroslav Tichák , Budějovický Majáles