Roska je Anděl. Lidem s roztroušenou sklerózou ukazuje, že jejich vyhlídky sice nejsou růžové, ale ani černé

13. leden 2022

Znáte ceny Anděl? Určitě mnozí ano – z hudebního světa. Ale víte, že stejnojmennou cenu uděluje i hejtman Jihočeského kraje a oceňuje jí ty, kteří příkladně přistupují ke zdravotně handicapovaným lidem? Cenu za rok 2021 obdržela Roska České Budějovice.

Podmínkou ocenění je dlouhodobost. A také pomoc v oblasti vzdělávání, zaměstnávání a volného času. Roska, jako jediná jihočeská neziskovka věnující se lidem s roztroušenou sklerózou, podporuje své členy v začlenění se do běžného života i tím, že jim sama dává šanci.

Zaměstnává takřka výhradně lidi se zdravotním znevýhodněním, například Petru Míkovou se zbytky sluchu, která je zástupkyní ředitelky rehabilitačního centra Roska České Budějovice. „Jsme tady proto, abychom pomáhali lidem nejenom s roztroušenou sklerózou, ale abychom propojili svět zdravých a nemocných a dali šanci na plnohodnotný život všem, kteří ho chtějí aktivně prožít,“ říká.

Petra Míková, zástupkyně ředitelky Rehabilitačního centra Roska České Budějovice

Člověk s roztroušenou sklerózou podle ní potřebuje lékařskou péči a dohled, vhodnou medikaci a včasné zaléčení po atakách a projevech nemoci. „S tím my moc nepomůžeme, ale s čím pomoci umíme, to je rehabilitace, následná péče a to, že dokážeme nemocným ukázat, že na to nejsou sami a že jejich vyhlídky, i když nejsou růžové, nejsou ani černé,“ vysvětluje.

„Máme mezi sebou lidi,“ pokračuje Petra Míková, „na kterých byste roztroušenou sklerózu nepoznali.  Máme i lidi na vozíku. Ale jejich humor a nadhled je obdivuhodný.“

Petra Míková ze zkušenosti s klienty potvrzuje, že optimismus a mentální síla jsou základ. „Co dokáže roztroušenou sklerózu vyvolat nebo k ní přispívá, je stres a psychická nepohoda. Budou-li se lidé trápit a neustále se obávat, tak jim to neprospěje,“ připomíná.

Roztroušená skleróza se podle ní projevuje obvykle poškozením zraku, protože dochází k zánětu zrakového nervu. Dále patří k jejím projevům brnění až nehybnost končetin. Nemoc nelze zcela vyléčit, je autoimunitní a zánětlivého charakteru. Vlastní bílé krvinky napadají obaly nervových vláken a poškozují je – trvale, nebo dočasně.

Čtěte také

„V rehabilitaci se snažíme o to, aby se našla nová nervová spojení, nebo aby se alespoň částečně obnovila ta přerušená a tělo mohlo fungovat dál. Rehabilitace je vedle medikace klíčová,“ zdůrazňuje Petra Míková s tím, že je to to nejlepší, co pro sebe pacienti mohou udělat. „Nejen po atakách, ale kontinuálně se udržovat v dobré tělesné kondici. To se vyplácí.“

V rehabilitačním centru Roska k tomu přispívá individuální fyzioterapie i společné cvičení. „Účinná je například Feldenkreisova metoda, při níž se učíte vnímat pohyby, které běžně děláte automaticky, neuvědoměle. Tady se učíte je dělat vědomě a správně. Jsou to malé, ale velmi důležité krůčky pro tělo pacienta,“ popisuje. Spirální stabilizace zase pracuje s páteří, pomáhá s držením těla a odstraňuje bolesti zad.

V Rosce se uplatňuje i jóga a mimo tělocvičnu chůze, nordic walking, plavání a otužování. „Studená voda má prokazatelný pozitivní účinek na obnovu nervových synapsí. A to ani nemluvím o zlepšení imunitního systému, krevního oběhu a celkové kondice,“ doplňuje Petra Míková. Právě na rekondici je program českobudějovické Rosky zaměřen.

Celý rozhovor se zástupkyní ředitelky rehabilitačního centra Roska České Budějovice Petrou Míkovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související