Romští gayové a lesby čelí dvojí diskriminaci, říká nositel Ceny Františka Kriegla David Tišer

17. červenec 2019

David Tišer je známý jako vůbec první LGBT romský aktivista v České republice a ředitel divadelní skupiny Ara Art. Vystudoval romistiku na UK v Praze a dnes se převážně věnuje tématice LGBT a divadlu utlačovaných. Za svůj herecký výkon v divadelním představení Můj soused, můj nepřítel byl David Tišer nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011. Stojí také za každoroční organizací oslav Mezinárodního dne Romů.

Divadlo utlačovaných je pro Davida Tišera už pátým rokem tou správnou formou, jak upozornit na základě autentických životních zkušeností na diskriminaci menšin žijících u nás: „Naše nejpopulárnější hra v divadle utlačovaných byla hra Neprojdeš. Hra o tom, jak Romy nepustili na diskotéku. Pro neromské publikum nebo pro publikum, které nikdy nezažilo tuto formu diskriminace, se do toho klubu dostat. Stěžejní hrou pro mě osobně byla hra o romských gayích. Najít Romy, kteří otevřeně hovoří o diskriminaci, není tak těžké. Najít romské gaye, kteří budu otevřeně mluvit o homosexualitě a problémech s ní spojených je velmi obtížné.“

Coming out

David Tišer si zahrál také hlavní roli v polohraném filmu Roma boys, který vypovídá o homosexualitě v romské menšině. S odstupem času přiznává, že i pro něj samotného bylo těžké si svou odlišnou sexuální orientaci vůbec uvědomit:

„Heterosexuálové toto podle mě nikdy nedokážou pochopit. Uvědomění, že jsem homosexuál, bylo pro mě strašně stresující. Dlouho mi také trvalo, než jsem to někomu řekl.“

Když pak David Tišer přišel se svým comingoutem, následovali jej i další Romové.

„Měl jsem to trochu jiné, než ostatní. Natočil jsem o tom polodokumentární film, pak jsem byl nominován na cenu Gipsy Spirit. Vysílalo se to v televizi a mluvilo se tam otevřeně o mně jako o homosexuálovi a LGBT aktivistovi. Druhý den na to jsem odletěl na půl roku studovat do Bulharska. Když jsem se pak vrátil, tak to se mnou už nikdo neřešil, protože se celá moje rodina zrovna koukala na vyhlášení výsledků Gipsy Spirit.“

Jsme tady také

David je první LGBT aktivista u nás. Pořádá mezinárodní romské LGBT konference, kterých se zúčastňují zástupci z celého světa. Dle jeho slov tady nikdy předtím neexistovala veřejná debata o romské sexualitě a je tedy důležité, aby zaznělo, že už nechtějí zůstávat neviditelnou menšinou:

„Romští gayové a lesby zažívají vícečetnou diskriminaci nejen ve vztahu k majoritě, ale i uvnitř romské komunity. Každý rok mě o tom Romové sami přesvědčují, že je dobře, že dělám, co dělám. Chceme hrdě ukázat, že i mezi Romy jsou lesby a gayové a je potřeba tomuto tématu také věnovat pozornost a dělat osvětu i mezi samotnými Romy. Je to smutné. Ale od toho je tady i naše sdružení, které to bude dělat dál, romskou vlajku budeme mít absolutně všude a budeme upozorňovat na romské lesby a gaye i v rámci romských akcí.“

David Tišer letos v květnu obdržel Cenu Františka Kriegela za boj za lidská práva a rovnoprávnost.

autoři: ide , Rena Horvátová
Spustit audio