Román Prozření vypráví příběh žen na troskách nacistického Německa

14. listopad 2018

Americká autorka Jessica Shattuck napsala román s názvem prozření. Inspirovala ji k tomu vlastní rodinná historie. Knihou zalistovala v pořadu Dámská jízda Mirka Nezvalová.

Milovaní prarodiče Jessicy Shattuck, na které ona sama vzpomíná jako na neobyčejně laskavé lidi, byli před válkou i po ní aktivními nacisty.

Z tohoto celoživotního dramatu uhnětla spisovatelka nesmírně silný příběh, v němž čtenáři nabízí možnost vnímat předválečné, válečné i poválečné události očima těch, kteří se ocitli na straně poražených.

Příběh románu se začíná na troskách nacistického Německa, kde se Marianna von Lingenfelsová snaží splnit slib, který dala svému muži, popravenému za spoluúčast při atentátu na Hitlera: nalézt a zachránit manželky a děti ostatních spiklenců.

Společně s šestiletým Martinem se vydává přes zbědovanou zemi do Berlína. Tam mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení chlapcova matka, krásná a naivní Benita. Později se podaří zachránit ještě Aniu a její dva syny, které konec války přivedl do sběrného tábora, stejně jako další miliony vykořeněných lidí.

Nesourodá skupina se usadí na staletém sídle rodu von Lingenfelsů, kdysi impozantním hradu uprostřed Bavorska, který býval místem setkání nejvyšších společenských vrstev. Nyní se válkou těžce zchátralá pevnost stává útočištěm tří zdrcených žen, kterým z někdejšího života zbylo jen velmi málo.

Marianna věří, že prožitá bolest a tragické okolnosti budou dostatečně silným pojidlem, aby s Benitou a Aniou dokázaly držet pospolu. Brzy však začíná zjišťovat, že předválečný život ji i její společnice definoval natolik rozdílně, že nyní nenacházejí společnou řeč.

Přesto se snad až posedle snaží dostát svému slibu, aby nakonec došla zdrcujícího poznání, že i nejušlechtilejší úmysly mohou dláždit cestu do pekel.

Spustit audio

Související