Rok od roku jsou menší a menší. Oteplování ovlivňuje velikost ryb v přehradě Římov
Průměrná velikost ryb ve vodní nádrži Římov na jihu Čech stále klesá. Během čtyřicetiletého sledování života v přehradě to zjistili jihočeští hydrobiologové. Hlavně velikost kaprovitých ryb podle nich ovlivňuje globální oteplování.
Jihočeští vědci zkoumají ryby v nádrži Římov už od roku 1985. Na základě toho došli k překvapujícímu zjištění. „Postupně, poznenáhlu, každý rok o několik milimetrů se průměrná velikost ryb zmenšuje,“ uvádí hydrobiolog Jan Kubečka z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Týká se to různých druhů ryb. „Zmenšuje se celé společenstvo, hojné druhy jako bolen, cejn, plotice, ouklej. Jejich hmotnost se snížila z počátečního stavu na zhruba jednu polovinu až jednu třetinu, takže jsou teď dvakrát až třikrát menší než na začátku výzkumu v 80. letech,“ popisuje vědec.
Podle Jana Kubečky je ale obtížné zjistit, co zmenšování ryb způsobuje. „Vzestupem teploty vody množství kyslíku klesá, navíc ve velké rybě je obtížnější dopravit kyslík ke tkáním, kde je potřeba, takže je vlastně svým způsobem výhodnější dorůstat menších velikostí,“ vysvětluje.
„To ale nemusí být jediný důvod. Teplota vody za dobu sledování narostla zhruba o dva stupně a vyšší teplota zrychluje metabolismus. To znamená, že organismus spotřebovává více potravy. A potrava nám často v tom systému chybí, takže ryby vlastně víc hladoví,“ dodává.
Sumcům se v Římově díky postupnému oteplování velmi daří, což nepřímo ovlivňuje velikost kaprovitých druhů ryb. „Živí se velkou kořistí, tak nám vlastně odebírají ty největší kusy z populace. Tím pádem dochází zase ke zmenšování ryb, které tvoří to společenstvo, a nám se populace jeví vlastně menší,“ objasňuje Jan Kubečka.
Hydrobiologové budou ve výzkumu života v přehradě Římov pokračovat i v následujících letech. Jedná se o nejlépe prozkoumanou nádrž ve střední Evropě. Výsledky proto využívají mořští i sladkovodní biologové na celém světě.
Související
-
Invazní ryby karas stříbřitý nebo střevlička východní decimují život v rybnících na Třeboňsku
Invazní ryby komplikují hospodaření rybářů, ničí vodní prostředí a vytlačují původní druhy. Na jihu Čech se to týká především Třeboňska, kde je největší rybniční soustava.
-
Bobr je zvlášť chráněný, ale svými díly někdy ohrožuje lidi. Na Šumavě pomáhají různá opatření
Šumavu obývají stovky bobrů. Hledat řešení v případě, že by jejich vodní hráze mohly ničit silnice a další infrastrukturu, pomáhá majitelům pozemků správa národního parku.
-
V Teplé Vltavě na Šumavě žije stále víc kriticky ohrožených perlorodek. Vědci je do řeky vysazují
Kriticky ohroženým perlorodkám říčním se v Teplé Vltavě na Šumavě daří. O rozšíření populace těchto mlžů se už od 90. let snaží vědci šumavského národního parku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vojenský expert: Strategický význam Bachmutu je sporný. Pomáhá ale Ukrajincům vyčerpávat ruské síly
-
,Vysoká škola. Nízká mzda?‘ Třináct fakult českých univerzit protestuje proti nízkým platům vyučujících
-
Stavební spoření se může státu hodit, bez podpory se ale nejspíš zhroutí, varuje bankéř Juchelka
-
Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce. Snímek fotografů z Česka a Slovenska se stal fotkou dne NASA