Režisér Biser Arichtev: Do Kukaček se vybírali chlapci z asi 300 fotek a videí

29. březen 2023

Mezi nejznámější seriály Bisera Arichteva patří Vyprávěj, První republika nebo Kukačky, které se těší velké oblibě. V České televizi jde už jejich druhá série. 

„Trošku jsem se druhé řady bál, ale otevřeli jsme zajímavé téma, které má katarzi. Honza Coufal, tatínek projektu, to posunul a nastolil další téma – soužití. Kam jsou lidé ochotni zajít v případě, že jde o rodinu,“ říká režisér.

Šťastná volba hlavních postav

Na výběru hlavních postav seriálu Kukačky se podílel kreativní tým. „Bylo to skvělé, že jsme mohli leccos zkonzultovat. V momentě, kdy jsme obsazovali Kukačky, tak jsme znali synopsi seriálu, věděli jsme, jak to asi bude vypadat, ale neměli jsme v ruce všechny scénáře. Jediný, kdo o tom měl hlubší povědomí, byl právě Honza Coufal. To byl důležitý arbitr pro to, jakou energii zvolit u herců.“

Sabina Remundová a David Novotný v seriálu Kukačky

Pro něj jako režiséra je důležité napojit se na příběh rodin, na rodiče. „Dělám všechno pro to, abych se do toho dokázal vžít, a snad to vychází.“ Překvapením pro něj byla Sabina Remundová. A ukázalo se, že to byla dobrá cesta. „Společně s Davidem Novotným, který má také velmi poctivý přístup s lidským přesahem, tomu dodali tu správnou energii.“

Kromě hlavních dospělých rolí jsou v seriálu i dvě dětské role Tomáše a Jakuba, které hrají Theo Schaefer a Viktor Sekanina. „Než jsme je vybrali, viděl jsem asi 300 fotek a videí. S castingovou režisérkou jsme udělali předvýběr na 50 dětí. Tyhle kluky to bavilo. Když děti předstírají, tak je to vidět, takže jsme potřebovali, aby to korespondovalo s jejich osobností, aby nemuseli až tolik hrát.“

Kdy byly céčka?

Předchozí režisérův počin, retro seriál Vyprávěj, se natáčel pět let. Nebyl ani tolik náročný na shánění rekvizit, ale spíše faktů. „Nebyla žádná dobrá encyklopedie, nebyl odborný materiál. Diskutovali jsme třeba o momentech, kdy se objevily céčka. Víme, že tu byly, ale kdy přesně? A my to chtěli mít udělané co nejlíp,“ říká Biser Arichtev.

„Nejtěžší bylo správně interpretovat některé události. Například listopad 1989 jsem skládal ze záběrů estébáckých kamer. Ale naučil jsem se vnímat dobu nejen skrz vzpomínky pamětníků, ale i historicky. Je zajímavé, že když se sejdou tři pamětníci, tak si to každý pamatuje jinak. Je to subjektivní vnímání historie a každý vychází z jiných zkušeností.“

Říká, že režisérem se stal spíš omylem. O jaký omyl se jednalo? Je přísnější, když režíruje svou ženu, herečku Veroniku Arichtevu? Co je pro něj ta hlavní hodnota v První republice? Zkoušel si někdy představit, že jeho dítě není jeho? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.