Řeky stále stoupají

7. srpen 2002

Nejvyššího stupně povodňové aktivity, který znamená ohrožení, už dosáhla hladina říčky Černá v Ličově a Malše v Pořešíně na Kaplicku. Vodohospodáři kvůli rostoucímu průtoku na Vltavě preventivně zvýšili odtok z lipenské přehrady o pět metrů krychlových za vteřinu. Podle dispečera Povodí Vltavy Jiřího Balouna je možné, že postupně odtok ještě zvednou. Na přehradní nádrži Římov museli zvýšit odtok o více než 10 metrů krychlových za vteřinu.

Kvůli stoupajícím tokům museli hasiči evakuovat dětský tábor v Ličově a chatovou osadu v Boroticích na Českobudějovicku. Další dva lidi evakuovali z chaty ve Zborově na Českobudějovicku. Voda komplikuje i dopravu na mezinárodní silnici E55 u Boršova nad Vltavou, na silnici II. třídy u Rychnova na Českobudějovicku směrem na Nové Hrady a silnici II/156 u Nové Vsi u Českých Budějovic směrem na Trhové Sviny. Zatopená je také českobudějovická Branišovská ulice. Podle mluvčí jihočeské policie Jany Kameníkové je na těchto úsecích 20 až 30 centimetrů vody a policie proto doporučuje místa objet náhradní trasou. Řeky budou podle meteorologů i nadále stoupat. Největší vzestup hrozí především tokům, které pramení v Novohradských horách jako Stropnice a Malše. Situaci v kraji průběžně monitoruje jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), který je předsedou krajské povodňové komise. Podle mluvčí Marie Ptáčkové zatím nehrozí žádné bezprostřední ohrožení a předpověď je optimistická

V jižních Čechách prší intenzivně od úterního odpoledne. Nejvíce napršelo v Novohradských horách, kde meteorologové ve stanici Staré Hutě naměřili za posledních 24 hodin 101 milimetrů. V Českých Budějovicích spadlo 65 milimetrů, na Šumavě a v povodí Lužnice kolem 50 milimetrů. Na dnešek předpovídají meteorologové dalších asi 30 milimetrů srážek.

autor: čro čb
Spustit audio