Rekord z válečného škvárového rozběžiště odolával 75 let. Překonal ho až mladý Jihočech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mimořádný talent české atletiky Tomáš Kratochvíl s trenérem Jiřím Coufem (vlevo) a otcem Vladimírem Kratochvílem (vpravo), který je učitelem tělocviku v Kaplici

Zaparkujte těsně za sebe dvě středně velká osobní auta a zkuste je po délce přeskočit. Něco takového se povedlo Tomáši Kratochvílovi z Kaplice na olympiádě dětí a mládeže v Brně. Výkonem 724 centimetrů překonal rekord, který byl v tabulkách žáků do 15 let zapsaný od roku 1942!

„Cítil jsem, že to bude daleko. Šel jsem se rychle podívat, jestli je to platný pokus, a když jsem zjistil, že ano, byl jsem moc šťastný,“ popisuje Tomáš Kratochvíl, kterého jste mohli slyšet na vlnách Českého rozhlasu už před dvěma roky v cyklu o mladých nadějích Na prahu.

Olympiáda dětí a mládeže se pořádá jednou za dva roky, letos jí hostilo Brno. Soutěžilo kolem 3500 dětí z celé republiky a Tomáš se postaral o senzaci. „Ten jeho výkon je mimořádný. Nebylo to jednoduché, protože měsíc předtím si zvrtnul kotník na školním výletě, takže jsme nevěděli, co s ním bude,“ připomíná trenér Jiří Couf.


Mladý atlet Tomáš Kratochvíl doletěl při finále skoku do dálky na olympiádě dětí a mládeže k hranici 724 centimetrů. Překonal tak o 12 centimetrů rekord, který figuroval v žákovských tabulkách od roku 1942, tedy celých 75 let.
Tomáš Kratochvíl pochází z Kaplice a je mimořádným talentem české atletiky, kromě skoku do dálky se věnuje také výšce a běhá sprinterské tratě.

Tomáš Kratochvíl podle svých slov o původním rekordu, který zůstal nepřekonán 75 let, věděl a chtěl se mu přiblížit. Nečekal ale, že to půjde víceméně snadno.

Držitelem rekordu z roku 1942 byl Jaroslav Fikejz, který skočil 712 centimetrů. Stalo se tak při závodech za druhé světové války na škvárovém rozběžišti. Jaroslav Fikejz ve své sportovní kariéře úspěšně pokračoval a získal v roce 1950 bronz na mistrovství Evropy za skok dlouhý 720 centimetrů, ale to už mu bylo 23 let.

Tomášovi je 15 let a po prázdninách nastupuje na českobudějovické sportovní Gymnázium Česká. „Tréninky mám víceméně každý den, někdy nějaké to volno. Když vás to baví, tak vám nevadí trénovat ani o prázdninách,“ komentuje.

A to je to klíčové - když vás to baví. Tomášův otec Vladimír Kratochvíl je učitelem tělocviku na základní škole v Kaplici a má k dětem přesně tento přístup. Jeho syn sportuje od osmi let. „Začal běhat nějaké ty večerní běhy Kaplicí a tak dále a věnoval se přitom i florbalu, takže se to doplňovalo. Pak už se ale nedalo sedět na dvou židlích, tak skončil u atletiky. Myslím, že takových talentů jako Tomáš tady chodí víc, ale on to má jako jeden z mála srovnané v hlavě. Ví, co chce,“ říká.

Trenér Jiří Couf už před dvěma lety odhadoval, že Tomáš má slušně nakročeno k velmi dobrým výkonů. „Zatím to vypadá, že se to potvrzuje, že ta cesta taková je. Jeho organismus pořád umožňuje, aby se jenom pravidelným trénováním zlepšoval,“ doplňuje.

Nyní Tomáše Kratochvíla čekají evropské hry mládeže v Maďarsku, kde nastoupí v kategorii šestnáctiletých, takže bude soupeřit se staršími. „Konkurenci zatím neznám. Doufám, že to bude vyrovnané se mnou, že tam nebude nějaký blázen skákat 750 centimetrů. Velké očekávání nemám, ale když se něco povede, budu rád,“ uzavírá.