Prvorepublikoví ženisté vystříleli v kaňonu turistickou stezku jako součást svého cvičení

28. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plná délka Fritschovy stezky je 16 km a trasa vede z Boršova nad Vltavou do Zlaté Koruny. Pro méně zdatné turisty je možno si trasu zkrátit na 12,5 km z Třísova zastávky

Pokud se vydáte do jihočeského Boršova nad Vltavou, můžete si po levém břehu Vltavy projít zajímavou trasu kaňonem řeky proti proudu až k hradu jménem Dívčí Kámen. Stezka se jmenuje Fritschova po Emanuelu Fritschovi, technickém radovi Československých státních drah a předsedovi Klubu československých turistů Šumava, který se o její vybudování zasloužil.

„Stezka se skládá ze tří částí, které byly budovány postupně," upřesňuje starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman a dodává: „Jako první byl v letech 1933 až 1935 vystřílen nejtěžší čtyřkilometrový úsek z Boršova nad Vltavou do Jamného. Některé skalní úseky tehdy dokonce muselo vystřílet ženijní vojsko. To tady ve 30. letech jednak stezku pomohlo vybudovat, ale zároveň se vlastně i cvičilo a připravovalo na případné válečné časy."

V roce 1936 se zpřístupnil sedm kilometrů dlouhý úsek z Jamného k Dívčímu Kameni. Poslední úsek, také dlouhý sedm kilometrů, byl zprovozněn v roce 1938 a končí ve Zlaté Koruně. V roce 2010 se podle slov Jana Zemana obnovila pamětní deska, připomínající vybudování stezky.

Různá vylepšení a zabezpečení cesty kaňonem Fritschovu stezku neminuly ani v posledních letech. I když je průchod celou dobu avizován na vlastní nebezpečí, je to velice romantické místo, které s potřebnou dávkou opatrnosti stojí za to projít.

„Vedle stezky mohou turisté navštívit kousek od Boršova původní hradiště a nedaleko něj i památník amerického letce Ryamonda Reutera, kterého tady v dubnu 1945 sestřelili Němci hlídající blízké letiště v Plané u Českých Budějovic," dodává Jan Zeman.

Cílem Fritschovy stezky je jednak hrad Dívčí Kámen, ale také slavné keltské oppidum v Třísově a tamní památná lípa, anebo už zmiňovaná Zlatá Koruna.

Po prohlídce zříceniny hradu Dívčí Kámen, posazené na skalním ostrohu obtékaném Křemežským potokem a řekou Vltavou, mají návštěvníci na výběr několik možností, jak pokračovat.

Buď jít dál po červené značce nejkratší trasou na vlakovou zastávku do Třísova (právě kolem památné lípy), anebo o něco delší trasou naučné stezky (asi 2,5 km) údolím Křemežského potoka na vlakové nádraží v Holubově. Obě vlakové zastávky leží na trati České Budějovice – Černý Kříž, takže pak mohou pohodlně odjet vlakem zpět do Českých Budějovic. Nastoupit do vlaku je možné i ve Zlaté Koruně.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser