První zmínka o Českých Budějovicích pochází z roku 1265. Lidé ale na místě dnešního centra města žili i dřív
Město České Budějovice slaví 760 let od první písemné zmínky. Historická listina z roku 1265, která jméno města obsahuje a která se dochovala v několika opisech, popisuje komplikace při výstavbě jádra města týkající se uznání parcelních práv řádu dominikánů. Historii a milníky královského města je možné rekonstruovat díky stovkám metrů archiválií, které uchovává státní okresní archiv.
„V jednom oddělení depozitáře je bezpečně uložen takzvaný archiv města Českých Budějovic, což jsou písemnosti z činnosti městské samosprávy od 13. do 20. století. Je to základní východisko pro poznávání dějin našeho starého města,“ ukazuje vedoucí státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář.
Historická kniha, ve které je poprvé použito slovo Budějovice, je psaná latinou a má formát A4. „Listina z 10. března 1265 není zachována v originále, ale až v opise z 16. století. Není to zakládací listina, jak se někteří domnívají a jak slýcháme z řad veřejnosti, ale je to dokument trochu pozdější. Přímo se v něm píše, že stavba města a dominikánského kláštera už je v plném proudu,“ vysvětluje archivář.
Příběh města vypráví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Ve stálé expozici jsou například speciální pochozí vitríny s archeologickými nálezy. „Teď právě stojíme na terakotové dlažbě ze 13. století, z doby založení města. Dlažbu jsme našli při archeologickém výzkumu v presbytáři kostela svatého Mikuláše. Ten je dnes barokní, ale původně to samozřejmě byl středověký farní kostel. Po této podlaze mohl chodit i Přemysl Otakar II.,“ líčí archeoložka Zuzana Thomová.
Dřívější osídlení na místě dnešních Budějovic dokládá například románská čelenka z 12. století. „Původní osídlení na místě, kde vznikly České Budějovice, samozřejmě bylo. Ono se předpokládá, že tu byl temný hvozd a že Budějovice byly založeny na zeleném drnu, ale není to tak. Na ploše dnešního Piaristického náměstí byly nalezeny ojedinělé sídlištní předměty, třeba keramika,“ připomíná archeoložka.
Výstavu o historii města si přišli prohlédnout například manželé Miroslav a Miroslava ze Starých Hodějovic. „Máme České Budějovice rádi, líbí se nám tady a jsme zvědaví, co bylo kdysi před námi. Historii máme také rádi,“ říkají.
Související
-
České Budějovice se v 17. století staly hlavním městem království. Byly tu i korunovační klenoty
Přelom let 1631 a 1632 přinesl Českým Budějovicím zásadní úlohu. Z města se 22 měsíců řídil chod celého království. Přesídlily sem důležité úřady a dokonce i klenoty.
-
Odborníci potvrdili, že ostatky z budějovického kláštera patří prvnímu převorovi, a vrátili je zpět
Při slavnostní bohoslužbě v Budějovicích se do pohřební niky vrátily ostatky Jindřicha Libraria. Kosti zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020.
-
Při nejničivějším požáru v historii Českých Budějovic shořelo přes 200 domů, 12 věží i chrám
Kdyby se jistý poručík před 380 lety nezranil ve střeleckém souboji, mohly České Budějovice vypadat jinak. Vojenskému ranhojičovi se totiž 24. července 1641 vznítila mast.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vysoký počet odkladů je chybou systému, říká sociolog Prokop. Častěji mají odklad děti z chudších rodin
-
ŽIVĚ: Kdo bude bránit Česko? Sedm expertů politických stran debatuje o obraně
-
‚Nezúčastníme se tohoto trapného divadla.‘ ANO a SPD odešly ze Sněmovny kvůli neveřejné debatě o obraně
-
Je škoda, že opozice chyběla u jednání o obraně. Při dobré vůli obou stran se dala najít dohoda, řekl Pavel