První, na co se vždy ráno podívám z okna ateliéru, je Černá věž

28. březen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Johanus.

"Moje nejoblíbenější barva je určitě modrá. Zřejmě to souvisí s jihočeskou krajinou a rybníky." To jsou slova proslulého grafika, kreslíře a ilustrátora Václava Johanuse, jehož znají i lidé, kteří o výtvarné umění příliš nezajímají. Jeho charakteristické obrázky se zvláštní poetikou totiž už půl století přinášejí jihočeské noviny.

Maloval pro Jihočeskou pravdu a potom Deník a nebo časopis Dikobraz. Dále jeho díla otiskla periodika jako Stadion, Mladý svět, Reportér, Sluníčko, Ohníček, Světová literatura nebo Učitelské noviny.

V 90. letech tento rodilý a bytostný Budějčák vybudoval v centru města nyní již dobře zavedenou výstavní galerii Hrozen. Sedmašedesátiletý Václav Johanus, jehož syn David je také výtvarníkem a bratr Petr patří k předním českým restaurátorům historického nábytku, ilustroval tři desítky knížek a uspořádal více než šedesát samostatných výstav.

Dočkal se také řady prestižních ocenění a uznání v Čechách i zahraničí. Před čtyřmi roky při oslavách svátku 28. října obdržel z rukou českobudějovického primátora medaili Za zásluhy za výtvarné dílo a galerijní činnost.

„První, na co se ráno podívám z okna mého ateliéru, je Černá věž. A mám takový dobrý pocit, když se odněkud vracím a přejíždím hranice kraje. Cítím se jistěji!"

Více Václav Johanus prozradil v pořadu Českého rozhlasu České Budějovice Jihočeši, který si můžete na našich webových stránkách poslechnout ze záznamu.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio