První čtvrť Měsíce nastala 21. března a byla to nejvhodnější chvíle pro pozorování Luny

14. březen 2021

Stačí malý lovecký dalekohled a počkat si na první měsíční čtvrtku. Pak uvidíte na našem planetárním souputníkovi mnoho věcí, kterých jste si třeba před tím nikdy ani nevšimli.

„Nejlepší dobou na pozorování Měsíce je jeho první čtvrť,“ vysvětluje astronom Miloš Tichý jako návod třeba i pro domácí amatérská pozorování s malým dalekohledem.

Důvod je podle astronoma prostý:

„Paprsky na Měsíc dopadají tou dobou šikmo a každá sebemenší vyvýšenina udělá krásný dlouhý stín. Je to podobné, jako na Zemi, když Slunce zapadá nebo vychází, tak Země je krásně plastická, všechno vrhá stíny a všechny vypadá krásně poeticky. A to samé platí i pro Měsíc.“

Mnoho lidí si myslí, že nejvhodnější chvílí pro pozorování Měsíce je jeho úplněk. V tu dobu ovšem dopadají paprsky na měsíční povrch kolmo a nic tam nevrhá stín.

Rubrika Jihočeské nebe je pořad o hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje s astronomem Milošem Tichým. Celý pořad si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.