Průvan, chladný vzduch a náhlé změny teplot patří mezi úhlavní nepřátele vánoční hvězdy

17. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoční hvězda

Vánoční hvězda ve své domovině dorůstá až čtyř metrů. Nás Evropany ale dostatečně uspokojí výrazně menší podoba této původně mexické rostliny. I tak si dokáže získat svou pozornost, především svými sytě červenými listy v horní části, které často vnímáme jako květ.

Vánoční hvězda je rostlinou spotřební. „Její pěstování v následujících letech je složité. Aby došlo k tvorbě červeného barviva v listech, potřebují vánoční hvězdy zkracování dne. Ve většině případů stačí, aby se den prodloužil třeba jen světlem z ulice nebo září reflektorů aut a rázem dojde k zastavení iniciace kvetení a listy zůstanou zelené,“ vysvětluje zahradník Pavel Chlouba

Pár zásad pro dlouho krásnou vánoční hvězdu

Rostlinu si kupte raději v zahradním centru. Velké obchodní domy a supermarkety je často vystavují hned u vchodu. Tam se ale hrozí vznik průvanu a náhlé změny teplot, na které jsou náchylné.

V obchodě rostlinu dobře zabalte do papíru, aby jí při přenosu na parkoviště nečekal teplotní šok. Po příjezdu domů jí v papíru ještě dvě, tři hodiny ponechte, aby se teploty vyrovnaly a aklimatizovala se. Poté už jen střídmě zalévejte.

Spustit audio