Procvičování slovíček v MHD, filmy v originále. To nám pomůže zvládnout dobře cizí jazyk

6. prosinec 2021

Výuku jazyků, překlady a tlumočení nabízí zájemcům jazyková agentura Skřivánek. Její lektoři učí běžné jazyky jako angličtina, němčina, francouzština, ruština nebo italština, ale také exotičtější jazyky jako například čínština. Naprostou většinu studentů tvoří dospělí.

Učit se cizí jazyk v dospělém věku má podle hlavní metodičky agentury Marie Jelínek i výhody. „Myslím, že dospělí vidí jazyk ve větších souvislostech. Něco si zažili, cestovali, mají větší znalosti o zemích, kde se jazykem mluví. Další nespornou výhodou dospělých studentů je, že už často nějaký cizí jazyk umí a další se mnohdy učí lépe,“ říká.

Pokud chceme dobře zvládnout cizí jazyk, je podle ní nejdůležitější zůstat s ním co nejvíce v kontaktu. „Stačí nám třeba mobilní aplikace, věnovat učení slovíček pár minut při jízdě městskou hromadnou dopravou nebo si pustit film v originálním znění. Ze začátku můžeme přidat české titulky, a když už cítíme komfort při poslechu například angličtiny, přepnout titulky právě do angličtiny a poslouchat i číst v cílovém jazyce,“ radí.

Čtěte také

Také výuku jazyků velmi ovlivnila pandemie koronaviru. „Lockdowny a veškerá opatření proti covidu učinila přítrž osobní výuce, takže jsme se ve velké míře přesunuli do on-line prostředí. Výuka probíhá velice podobně jako v klasické třídě, akorát se nesejdeme osobně, ale ve virtuální třídě. Výhodou je, že se můžete učit odkudkoliv – z domova, z kanceláře, ze služební cesty,“ popisuje Marie Jelinek.

Na on-line lekci se lektor může sejít s jediným studentem i celou skupinou lidí. „Záleží na preferenci každého člověka. Někteří studenti si chtějí nechat lektora jen sami pro sebe, třeba nechtějí mluvit před ostatními studenty, nechtějí ostatní zdržovat nebo naopak nechtějí, aby ostatní zdržovali je. A pak máme studenty, kterým vyhovuje právě výuka ve skupině, berou to jako formu socializace, mohou se učit od ostatních,“ uvádí metodička.

Celý rozhovor s Marií Jelínek o výuce cizích jazyků pro dospělé studenty si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.