Proč se českobudějovické sídliště Máj proměnilo v bitevní zónu?

9. červenec 2013

Už dva víkendy po sobě otřásly Českými Budějovicemi rasové nepokoje. Střetům demonstrantů s Romy na tamním sídlišti Máj musela v obou případech zabránit až policie. Během druhé demonstrace policisté zadrželi 136 lidí, dva strážníky a dalších šest lidí ošetřili lékaři.

Detonace dělbuchů, granáty se slzným plynem. Na jedné straně ultrapravicoví radikálové z Čech i zahraničí, na druhé straně policejní těžkooděnci. Tak o uplynulých dvou víkendech vypadalo českobudějovické sídliště Máj, které se na několik hodin proměnilo v bitevní zónu.

Na začátku byl konflikt na pískovišti, kde se střetly romské a neromské děti, následně i dospělí. Před víkendem se byla přímo ve Volfově ulici podívat zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Protesty radikálů pozorně sledoval i ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Extremistům podle jeho slov stačí k vyvolání masových nepokojů jakákoliv sebemenší záminka, kterou pak využijí ke svému zviditelnění.

Demonstrace v Českých Budějovicích by se mohly opakovat. Sobotní shromáždění na sídlišti Máj svolalo sdružení Konexe a to už oznámilo, že plánuje pořádat další akce až do konce září. Není divu, že řada romských obyvatel sídliště Máj má nyní strach. Patří mezi ně i Patrik se svými známými.

Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích

Situace v českých Budějovicích se ale značně liší od situace v problémových lokalitách například na severu Čech, kde před dvěma lety sociální napětí eskalovalo a kde byly akce organizované hlavně pravicovými extremisty.

Romský koordinátor krajského úřadu Roman Slivka navrhuje několik opatření. Soužití Romů a majoritní společnosti podle něj zlepší činnost romských asistentů prevence kriminality. Do doby, než tito asistenti začnou pracovat, budou podle Slivky na sídlišti pomáhat romské hlídky veřejného pořádku.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio