Přísnější pravidla rybolovu candátů na Lipně se vyplatila. Rybám se v jezeře daří

5. červen 2020 16:12
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přímý přenos Českého rozhlasu České Budějovice od Lipenské přehrady

Populace candáta v Lipenské nádrži se stabilizovala. Ukázal to průzkum jihočeských hydrobiologů. Český rybářský svaz proto pravidla na jejich ochranu zachová i v následujících letech.

„Když se podíváme na statistiky úlovků na Lipně za loňský rok, vidíme, že bylo chyceno 7174 candátů o váze 12 545 kilo,“ ukazuje místopředseda Českého rybářského svazu v Českých Budějovicích Milan Hladík. Je to podle něj dobrá zpráva.

„My jsme v roce 2007 museli zavést poměrně přísná opatření rybolovu, abychom zachránili mizející populaci candátů. Udělali jsme chráněné rybí oblasti, kde se vůbec nesmí chytat, a zakázali jsme chytat na malé nástražní rybičky. Ryby tak mohou postupně dorůstat, nepoškozují se podměrečné ryby a mají dostatek času se vytřít, to znamená založit nová pokolení a zajistit stabilitu populace,“ vysvětluje.

Populace se postupně zotavila a v roce 2016 rybáři pravidla lovu candátů na Lipně mírně uvolnili. „Myslíme si, že takový úlovek mezi sedmi a osmi tisíci ročně je trvale udržitelný stav,“ říká Milan Hladík.

Čtěte také

Rybáři sledují populaci candáta společně s vědci z hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Tento výzkum je pro ně zásadní. „Kdybychom vycházeli pouze ze statistik úlovků, tak se o ročnících candátů dozvíme až v době, kdy je jim pět až šest let, a to už může být pozdě, proto je důležité sledovat každý rok rozmnožování všech druhů ryb,“ vysvětluje Milan Hladík.

I rybáři Josef a Vlastimil, kteří jezdí lovit candáty na Lipno už několik let, hodnotí daná pravidla pozitivně. „Je to fajn, protože chráníme svoje ryby. Myslím, že to zvedne velikost lovených ryb na Lipně,“ shodují se.

Na lov dravých ryb včetně candátů rybáři můžou poprvé vyrazit 16. června, kdy tradičně začíná sezóna dravců.

Spustit audio

Související