Přísečná leží ve srážkovém stínu, místní trápí sucho
Nezaprší a nezaprší. To si asi často říkají lidé v okolí Přísečné na Českokrumlovsku. Oblast pod horou Kleť na okraji Blanského lesa totiž leží v takzvaném srážkovém stínu. I když se v posledních dnech déšť místy objevil, místním zemědělcům vláha pořád chybí.
„Sucho letos nejvíc pociťujeme na loukách, kde děláme píci, seno pro chovatele koní. Výnosnost je mnohem nižší, řádově o šedesát procent. Částečně se to dotkne i obilovin a řepky, protože v jarních měsících bylo vláhy drasticky málo,“ říká soukromý zemědělec Václav Perník.
Zájem o jeho seno je ze strany chovatelů koní velký. Poptávku ale kvůli suchu pokrýt nedokáže. „Píce narostlo mnohem méně, než jsme byli zvyklí, takže bohužel budou muset shánět seno někde jinde. S naším senem byli vždycky spokojení, máme o něj poměrně velký zájem, ale bohužel nebude,“ dodává Václav Perník.
Okolí Přísečné leží ve srážkovém stínu Šumavy. Do jižních Čech totiž často postupují srážky od jihozápadu, které se většinou nad bavorskou a rakouskou stranou Šumavy rozpustí.
Kvůli suchu bude nedostatek krmení pro zvířata, může to snížit počty skotu
Až o 70 procent méně pícnin než loni sklidí jihočeští zemědělci při první senoseči. Sklizeň ovlivnilo sucho. I když v minulých dnech pršelo, nedostatek spodní vody trvá. Pokud se situace nezlepší, budou muset zemědělci omezit chov skotu.
„Potom k nám už přijde ta vzduchová hmota sušší a nestihnou se zformovat takové srážky, aby zalily dostatečně oblast na jihozápadě Kletě. Je to v podstatě fénové proudění. Něco, co známe z Alp ve velkém, se u nás děje v malém,“ vysvětluje Eva Plášilová z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
Podobný efekt vzniká například za Krušnými horami na Žatecku. Srážkové stíny se ale vyskytují i v dalších oblastech Jihočeského kraje. „Těch míst najdeme mnoho, myslím, že jižní Čechy jsou na tom ještě relativně dobře ve srovnání s jinými kraji. Pokud bychom tady ale hledali nejsušší místa, pravděpodobně bychom je našli třeba na Táborsku,“ doplňuje Eva Plášilová.
Václavu Perníkovi a dalším zemědělcům by mohl pomoci červenec, který má být podle výhledu meteorologů srážkově průměrný.
Související
-
Stromy oslabené suchem jsou v zimě pro kůrovce velmi snadnou...
Mírná zima neprospívá lidskému zdraví ani lesům. V půdě je stále málo vody, a tak přežijí i škůdci. Navíc mizí přirozená regulace zvěře. Srnčí i divoká prasata se s...
-
Radek Štěpánek: A je tady sucho. Opět
„Za to za všechno můžou komunisti. Rozorali meze, zničili remízky. A od té doby se krajina nevzpamatovala.“ Tak přesně takových blbých klišé slýchám poslední dobou spousty…
-
Vodáci na Lužnici mají problémy, kvůli dlouhotrvajícímu suchu...
Jde to, ale dře to. Tahle věta nejlépe vystihuje splouvání jihočeské řeky Lužnice. Vodáci tam musí oproti Vltavě, která je sjízdná v celém úseku, občas z lodi vysto...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z civilní rozvědky odešli zkušení špioni. Nastoupili do vlivné zbrojařské firmy
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou