Přírodu pod horou Kleť obohatily desítky herních prvků

Dendrofon

Poznat zvuk různých druhů dřeva, skládat pexeso nebo zjistit, která stopa patří danému zvířeti. To si teď můžete vyzkoušet na naučných stezkách v okolí hory Kleť, kde se objevily desítky nových herních prvků pro děti.

Jedna z lokalit lesních her se nachází v meandru řeky Vltavy pod zříceninou hradu Dívčí Kámen.

„Na naučné stezce Třísov – Dívčí kámen – Holubov je spousta historických, přírodních i technických památek a tohle nové zastavení má přispět k tomu, aby děti neuměly jenom ovládat počítače a telefony, ale aby poznávaly zvířata, stopy ve sněhu, přírodu kolem sebe a vytvořily si k tomu vztah,“ vysvětluje starosta Křemže a předseda mikroregionu Podkletí Josef Troup.

Nejmenší návštěvníci si mohou vyzkoušet například kuličkolam, dále je tu dendrofon, fotostěna nebo skákací kladina. Některé atrakce jsou navíc propojené s chytrými telefony.

Turistické značky máme od roku 1889, jsou geniálně jednoduché a závidí nám je celý svět

Turistické značky a Jiří a Milada Novákovi

Fenoménem jsou české turistické značky. I když se samozřejmě turistické trasy značí v mnoha dalších zemích na světě, český systém je jedinečný. „U nás jsou všechny trasy jednotné a pravidelně se o ně staráme. I zahraniční turisté tvrdí, že v tomhle jsme nejlepší,“ říká Karel Markvart, předseda Rady pro značení při ústředí Klubu českých turistů.

Další hry čekají na stezce Granátník v obci Srnín. Zde jsou interaktivní prvky rozmístěné podél celé trasy.

Projekt lesních her na naučných stezkách založil před několika lety Miloš Tomek. „Děti mohou využít i své chytré telefony. Prostřednictvím QR kódů stahují ilustrace, povídání o zvířátkách, hlasy, zvířat, mohou si udělat jakousi sbírku, snažit se ulovit všechny,“ popisuje.

Podobné lesní hry fungují už například nedaleko Kardašovy Řečice, v Třeboni nebo v lesích města Písek.

Spustit audio

Související