Přímá demokracie nás nevyvede ze současného marasmu, říká Erik Tabery

26. květen 2018

„Problém vidím v tom, že nám jakoby dochází dech a trpělivost a hledáme, jako už tolikrát v minulosti, nějakou zkratku,“ říká novinář Erik Tabery, když se zamýšlí nad českou společností.

Autor oceňované knihy Opuštěná společnost - Česká cesta od Masaryka po Babiše nepopírá, že jsme se toho od roku 1989 hodně naučili a že jsme aktivnější a sebevědomější. Zároveň ale podle něj propadáme iluzi, že stačí jednu věc nahradit druhou a vše bude hned lépe fungovat.

„Spousta lidí si myslí, že když zavedeme přímou demokracii, tak nás to vyvede ze současného marasmu. Ale tak to vůbec neplatí,“ tvrdí.

„Jestliže neumíme volit své zástupce, tak je malá pravděpodobnost, že se budeme umět rozhodovat v referendech,“ vysvětluje.

„Proto jsem pro další pozvolné učení, takovou tu klopýtavou cestu, než abych doufal, že naše problémy za nás vyřeší nějaký alfa samec,“ dodává.

Erik Tabery pochází z Vimperka a dětství strávil v Českých Budějovicích. Jeho pracovní život je ale spjat především s Prahou a časopisem Respekt, ve kterém pracuje už přes dvacet let. Na svém kontě má také tři knihy, ta poslední, Opuštěná společnost, byla oceněna letošní cenou Magnesia Litera.

Jednačtyřicetiletý žurnalista přijal rovněž pozvání Českého rozhlasu České Budějovice a byl hostem pořadu Jihočeši, který si můžete poslechnout v odkazu výše.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.