Přímá demokracie nás nevyvede ze současného marasmu, říká Erik Tabery
„Problém vidím v tom, že nám jakoby dochází dech a trpělivost a hledáme, jako už tolikrát v minulosti, nějakou zkratku,“ říká novinář Erik Tabery, když se zamýšlí nad českou společností.
Autor oceňované knihy Opuštěná společnost - Česká cesta od Masaryka po Babiše nepopírá, že jsme se toho od roku 1989 hodně naučili a že jsme aktivnější a sebevědomější. Zároveň ale podle něj propadáme iluzi, že stačí jednu věc nahradit druhou a vše bude hned lépe fungovat.
„Spousta lidí si myslí, že když zavedeme přímou demokracii, tak nás to vyvede ze současného marasmu. Ale tak to vůbec neplatí,“ tvrdí.
„Jestliže neumíme volit své zástupce, tak je malá pravděpodobnost, že se budeme umět rozhodovat v referendech,“ vysvětluje.
„Proto jsem pro další pozvolné učení, takovou tu klopýtavou cestu, než abych doufal, že naše problémy za nás vyřeší nějaký alfa samec,“ dodává.
Erik Tabery pochází z Vimperka a dětství strávil v Českých Budějovicích. Jeho pracovní život je ale spjat především s Prahou a časopisem Respekt, ve kterém pracuje už přes dvacet let. Na svém kontě má také tři knihy, ta poslední, Opuštěná společnost, byla oceněna letošní cenou Magnesia Litera.
Jednačtyřicetiletý žurnalista přijal rovněž pozvání Českého rozhlasu České Budějovice a byl hostem pořadu Jihočeši, který si můžete poslechnout v odkazu výše.
Související
-
Do školy jsme chodili tak, jak to tehdy bylo moderní, čili v dřevákách
„Narodil jsem se v roce 1927 v Prostředních Svincích,“ začíná své vyprávění Václav Perník. „To byla velikánská obec, měla celých 23 čísel, víte co to je?“ ptá se s úsměvem.
-
V patnácti se mu zhroutil svět. Teď chodí na protézách a září v sledge hokeji
Titul mistra České republiky 2004, stříbro z mistrovství Evropy 2008 a 2012, stříbro z mistrovství světa 2009. U těchto úspěchů sledge hokeje byl Jihočech Zdeněk Klíma.
-
Neví ani, kdy se narodila. Našli ji vojáci v troskách vybombardovaného domu
„Já jsem měla v životě snad deset jmen,“ trpce se usmívá Eliška Prokopová. „Nejdříve mi říkali Karin Kruppe, ale v matrice jsem měla zapsáno jméno Alžběta Kupková...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.