Příběhy odbojářů, výsadkářů i zrádců přinesly jihočeské kapele Epydemye cenu Anděl

8. duben 2016

Na kontě mají 700 koncertů, 60 písní a zatím tři alba. Za to poslední s názvem Kotlina získala jihočeská beatfolková skupina Epydemye cenu Anděl v kategorii Folk a country. Jedenáct písní představuje osudy legionářů, odbojářů, výsadkářů, Jana Palacha nebo Milady Horákové.

Skupina Epydemye hraje od roku 2005 ve složení Jan Přeslička, Lucie Vlasáková a Mirek Vlasák. Manželé Vlasákovi žijí v Týně nad Vltavou.

„Album Kotlina vzniklo z toho, že oba kluci se o tato témata dlouhodobě zajímají. Čtou knížky a po cestě na koncerty jezdíme na ta zajímavá místa spojená s historií, navštěvujeme Terezín, Lidice, ale i místa seskoku parašutistických skupin,“ vzpomíná Lucie Vlasáková.

„Pro mě osobně je nejsilnější období protektorátu, účast výsadkářů. To je téma, kterým se dlouhodoběji zabývám. Zpracoval jsem tedy písničku Skočil jsem do tmy, Honza zase napsal písničku Nová Hlína o Karlu Čurdovi. Ten sice není hrdina, ale naše album není jen o hrdinech, ale i o zrádcích, zachycuje různá období i různé charaktery,“ dodává Mirek Vlasák.

Po napsání prvních dvou písní se tedy zrodila myšlenka připravit celé album na toto téma. A Kotlina má velký úspěch. „Cena pro nás znamená určitou satisfakci, že když jsme se rozhodli udělat takovou desku, tak to mělo smysl. Investovali jsme do ní spoustu peněz, energie, času a teď se nám to vrátilo,“ říká Mirek Vlasák.

„Kotlina zůstane určitě součástí Epydemye, nejen proto, že kluci se budou dál zabývat tématem, ale budeme písničky zařazovat do našeho běžného playlistu. Ale už se díváme dopředu. Začali jsme skládat nové věci a zase chceme přinášet nové prožitky a připravujeme se na letní festivaly, které si zaslouží trochu energičtější, optimističtější muziku,“ uzavírá Lucie Vlasáková.

autor: Vendula Kostohryzová
Spustit audio