Při zkoumání drog našel policista svůj vzor, prvorepublikového radu Vaňáska alias Vacátka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miloš Vaněček
0:00
/
0:00

Vyzkoušel si práci hlídkového policisty v centru Prahy, vyšetřoval vraždy a rozkrýval drogové gangy. Zároveň ho ale vždycky zajímalo, jak tohle všechno dělali policisté už před mnoha lety. Emeritní policejní rada Miloš Vaněček se proto nyní věnuje historii zločinu a pátrání po zločincích.

Znát minulost je podle něj důležité. „Myslím si, že se pořád máme co učit a policejní práce se v podstatě moc nemění. Je to pořád o nějaké místní osobní znalosti, o nasazení a mění se akorát možnosti, které současní policisté mají. Historie je potřebná a máme na co být hrdí, naši předci vůbec nebyli špatní policisté,“ říká.

Miloš Vaněček jako jeden ze vzorů vnímá Jiřího Vaňáska alias radu Vacátka. Narazil na něj díky drogové problematice, kterou dlouho zpracovával jako aktivní policista.

„Kdy jsem se začal v 90. letech zabývat tím, odkud se drogy berou, proč a tak dále, tak jsem v národním archivu narazil na výroční zprávy z roku 1930 a tam byl podpis Vaňásek. Tak jsem začal pátrat a zjistil jsem, že to byl velice významný policista v prvorepublikové historii,“ vzpomíná.

Místo řidiče policistou

On sám podle svých slov přišel k policejní profesi jako slepý k houslím. „Když jsem končil autoškolu, po které jsem měl jít na základní vojenskou službu jako řidič, přišla nabídka, jestli bych nechtěl vyzkoušet tuto profesi. Po poradě s tatínkem jsme řekli, že vyzkoušet to můžu a zkoušel jsem to 36 roků,“ usmívá se.

Po absolvování nástupní policejní školy působil Miloš Vaněček jako hlídkový policista v centru Prahy. „To byla fantastická škola života. Měl jsem štěstí, že tam byla spousta starších kolegů, kteří nás učili. Od roku 1983 jsem pak působil na obvodním úřadě vyšetřování jako vyšetřovatel a od roku 1996 jsem byl na národní protidrogové centrále,“ doplňuje.

Zločince usvědčil nakousnutý řízek. I to je možné díky expertům na genetiku

Ohledávání věcné stopy v genetické laboratoři Policie Jihočeského kraje

Dostanou nedopalek cigarety nalezený na místě trestného činu, v laboratoři analyzují DNA a mohou říci kolegům: „Sliny na nedopalku patří tomuto podezřelému.“ Tak pracují experti na genetiku, kteří patří k týmu Policie Jihočeského kraje.

I k drogové problematice se dostal víceméně náhodou. „V 80. letech se teprve začalo připouštět, že by tady vůbec takový problém mohl být, a protože jsem byl vyšetřovatelský elév, tak jsem to dostal za úkol. Přineslo mi to setkání se spoustou zajímavých lidí, co se týká odborné profese, a byla to i škola života, co se týká setkání s lidmi, kteří zabředli do tohohle problému,“ komentuje.

Aktivní policejní kariéru ukončil v roce 2012. Nyní se věnuje historii, mimo jiné spolupracuje s Českým rozhlasem na cyklu Historie českého zločinu.

Zde je každý příběh zasazený do kontextu a atmosféry doby, děj je částečně inscenován jako rozhlasová detektivka a částečně vyprávěný právě Milošem Vaněčkem coby odborníkem. „Vycházím z přepisů soudních jednání nebo si nechávám vyhledávat i originály soudních spisů, takže mám informace z první ruky. Není to žádná fabulace, žádné vymýšlení,“ dodává.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související