Při konzumaci pstruhů z Argentiny a Chile se lidé můžou nakazit škulovcem širokým
Pstruzi z Jižní Ameriky jsou zdrojem tasemnice. Škulovec široký byl zatím známý jen ze severní polokoule, kde parazitoval v tělech okounů, candátů nebo mníků. Teď jeho překvapivý výskyt v Patagonských jezerech potvrdil mezinárodní tým parazitologů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd.
V laboratořích v Českých Budějovicích mají vědci všechny vzorky z Argentiny. Larvy z tasemnic ve zkumavkách jsou asi centimetr dlouhé a vypadají jako tenké bílé provázky.
To, že parazité žili v těle nepůvodních pstruhů v Jižní Americe, bylo pro jihočeské vědce překvapivé. „V původním areálu výskytu nenapadají pstruhovité ryby, ale jiné ryby, které se ale zase nevyskytují v Patagonii. Parazit si pomohl a přeskočil na hostitele, kterého měl k dispozici. Jak se tam parazit dostal, to je poměrně záhadná otázka, možná ho přitáhl s sebou člověk, když obsazoval tuto oblast Patagonie,“ říká parazitolog Roman Kuchta.
Lidé, kteří mají v sobě tuto tasemnici, se nemusí obávat o svůj život. „Jedná se o parazita, který není nebezpečný pro lidské zdraví. Jen ve vzácných případech může způsobovat nějaké bolesti břicha a průjmy. Existuje univerzální léčivo na tyto červy, kdy se po jedné dávce zbavíte celé tasemnice,“ popisuje Roman Kuchta.
Výzkum ukázal, že tento druh tasemnice je velice odolným organismem a že jeho šance na přežití do budoucna je velmi velká. „U parazita to nebývá často, ale máme i příklady jiných druhů parazitů, kteří se byli schopni přizpůsobit v novém prostředí novým hostitelům a vlastně jim vůbec nevadilo, že jsou na druhé straně země a v úplně jiných podmínkách,“ potvrzuje parazitolog.
Vědci se teď pokusí zjistit původ této tasemnice v Patagonii. Pomocí molekulárních metod srovnají odchylky tohoto druhu parazita na severní polokouli a v Patagonii, podle výsledků výzkumu odhadnou, jestli se tam tato tasemnice vyskytovala ještě před příchodem člověka.
Související
-
Všichni jsme napadení parazity, kteří nás mohou zabít, lžou noví šmejdi. Nekupujte jejich výrobky
Paraziti se přemnožili a ohrožují naše životy, zachránit nás mohou pouze speciální přípravky. Takovými informacemi se ohánějí podvodníci, kteří nabízejí různé výrobky.
-
Tasemnici vám může „věnovat“ okoun z alpských jezer nebo tichomořský losos
Poznatky výzkumu tasemnic mohou zabránit nákaze lidí těmito parazity. Součástí mezinárodního vědeckého týmu byli i dva jihočeští parazitologové Roman Kuchta a Tomáš Scholz.
-
Jihočeští vědci zkoumají tropický prales z obrovského jeřábu. Jeho stavbu ale narušila klanová válka
Biolog Vojtěch Novotný zkoumá na Papui-Nové Guineji zvířata i rostlinstvo tropického pralesa. Jejich vzájemné působení pomáhá vědcům poznávat i obrovský stavební jeřáb.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel
-
Při potopení ponorky u egyptské Hurghady zemřelo šest turistů. Další jsou zranění
-
Vejce v Česku dál zdražují. Někteří chovatelé se připravují na zákaz klecových chovů
-
Erdogan má z rivala strach. Buď ho svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář, tvrdí expertka