Představujeme nové dechovky. Vyberte v naší anketě ty nejlepší - 1. kolo

Po roce se Český rozhlas České Budějovice vrací k úspěšné rubrice 7x7 jarních dechovek. Po sedm týdnů uslyšíte každou neděli od 12.30 hodin nové písně z dechovkového žánru. Poté můžete hlasováním na našem webu vybrat ty nejlepší.

7x7 jarních dechovek se vysílá v rámci Písniček pro radost. Tento nejpopulárnější pořad Českého rozhlasu České Budějovice v současnosti nabízí výběr z tisíců různých dechovek. A nyní sami rozhodnete, které nové skladby si zaslouží zařadit do naší hudební databáze.

Hudební redaktor Zdeněk Voráč vás seznámí s novými písničkami nejen jihočeských dechových kapel, ale uslyšíte také písně z jiných českých krajů, z Moravy i ze Slovenska. V anketě nám pak dejte vědět, která skladba se vám nejvíce zalíbila.

Hlasování 1. kola skončilo. Děkujeme za hlasy.
1. místo - Hřívy ať jim vlají
2. místo - Ještě jedno, Plzeňáci
3. místo - Život je dar

Všechny díly pořadu 7x7 jarních dechovek najdete zde.


Poslechněte si celý pořad nebo ukázky a hlasujte pro píseň, která vás nejvíce zaujala. Odeslat můžete jeden hlas. V prvním kole, které trvá do 4. května do 12 hodin, máte na výběr z těchto dechovek:

0:00
/
0:00
0:00
/
0:00
0:00
/
0:00

Jižani - Hřívy ať jim vlají
Polka z alba O koních kapely Jižani, kterou vede Miroslav Dvořák. Hudbu složil Jan Lipold, text napsal Jaroslav Hájek, zpívají Ivana Stellnerová a Václav Řihák.

Březovanka - Týnecká dědina mladá
Březovanka z Čáslavi vstupuje do naší přehlídky s valčíkem hodonínského autora Josefa Konečného. Zpívá letitá opora kapely Jaroslav Červinka a finalistka soutěže Česko hledá superstar Aneta Šmidrkalová.

12°Plzeň - Ještě jedno, Plzeňáci
Studenti plzeňské konzervatoře mají na škole dechovku v tradičním obsazení už od roku 2006. Loni orchestr natočil první album s touto titulní písní. Autory jsou Antonín Pecha a Miloslav Frýdl, zpívají Barbora Čížková a Jan Šimůnek.

Pardubická šestka - Život je dar
Valčík napsali skladatel Bohumil Vošický a textařka Miloslava Dvořáková. Pardubické šestce se skladba zalíbila natolik, že z ní udělala titulní píseň loňského alba. S Lenkou Čejkovou zpívá kapelník Ladislav Šauer.

Križovianka - Taký si ty
Temperamentní kapelu od Trnavy, z Križovian nad Dudváhom, vede Michal Dobiš. Autorem polky Taký si ty je legenda slovenské dechovky Adam Hudec. Společně ji zpívají Lucia Piršelová a Miroslava Sandtnerová.

Túfaranka - Zahraj mně zahraj hudečku
Nejedná se o polku ani valčík, ale vrtěnou. Na lidový text ji složil Jan Uher, konečnou hudební podobu jí dal Bohumír Kamenický. Jako pěvecký sólista se představí kapelník Túfaranky z moravských Šakvic Jan Bílek.

Havlíčkobrodská dvanáctka - Kdo je tam
Foxpolku Milana Baginského a Václava Paličky otextoval Miloň Čepelka. Píseň na své první album nahrála Havlíčkobrodská dvanáctka. U mikrofonu se sešla trojice zpěváků Iva Kletečková, Jiří Pospíšil a Libor Mlynář.


Po odvysílání všech sedmi kol dechovkové přehlídky se můžete těšit na speciální závěrečný díl. Znovu uslyšíte dechovky, které se vám nejvíce líbily.
Všechny díly pořadu 7x7 jarních dechovek najdete zde.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?