Před sto roky přišel na svět Country Gentleman Chet Atkins, slavný kytarista, který hrál i pro americké prezidenty

17. červen 2024

Dvacátý červen roku 1924 je historicky důležité datum pro hudbu, a pro žánr country and western zvlášť, neboť  se narodil v ten den v městečku Luttrell ve státě Tennessee, na úbočí Apalačského pohoří, jeden z nejslavnějších a nejinspirativnějších kytaristů druhé poloviny dvacátého století Chester Burton neboli Chet Atkins, zvaný Country Gentleman nebo Mr. Guitar.  

I když jeho stylový hudební zdroj ležel zejména v oblasti country and western, Chet Atkins svým unikátním stylem výrazně ovlivnil plejádu věhlasných kytaristů z různých žánrů.

Chet Atkins, tvůrce „nashville soundu“, byl špičkovým manažérem významné nahrávací společnosti RCA a pod něj spadalo v Nashville také legendární Studio B, ve kterém nahrával též Elvis Presley.  A spolupracoval s řadou populárních zpěváků nahrávajících desky v Nashville, jako byli třeba Roy Orbison, Hank Snow, Perry Como, skupina Anita Kerr Singers další.

V půlhodince Vlídných nebudou opomenuty úspěšné snímky Cheta Atkinse a také jedna ze společných nahrávek s dalším slovutným kytaristou Markem Knopflerem. Kytarista Chet Atkins také koncertoval v Bílém domě pro prezidenty Johna F. Kennedyho a George Bushe staršího.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.