Před 70 lety zemřel prezident Edvard Beneš, pochovaný je v Sezimově Ústí
Druhý československý prezident Edvard Beneš zemřel 3. září 1948. Byl po boku Tomáše Garrigue Masaryka jedním z vůdců prvního odboje, druhou světovou válku prožil v exilu a v roce 1948 pověřil sestavením vlády Klementa Gottwalda.
Po červnové abdikaci strávil poslední měsíce života v jihočeském Sezimově Ústí. Kousek od Benešovy vily je s manželkou Hanou i pohřbený.
Edvard Beneš zemřel ve věku 64 let. „Udává se, že už v roce 1947 začínají jeho vážnější zdravotní problémy, mrtvice. Samozřejmě politická situace v roce 1948 mu na zdraví nikterak nepřidala. Jeho potíže, kornatění tepen a další se potom už od srpna podepsaly na jeho zhoršeném zdraví a 3. září zemřel,“ říká historička Jitka Vandrovcová.
Ta je autorkou expozice o Haně a Edvardu Benešových v Sezimově Ústí, kde se lidé také se zesnulým prezidentem loučili. „Začali se shromažďovat za plotem vily a 4. září bylo jeho tělo vystaveno ve venkovní části vily. Fronta lidí, kteří se chtěli rozloučit, se táhla celým Sezimovým Ústím od rána až večera,“ popisuje.
Hrobka se nachází jen pár desítek metrů od vily, na klidném místě nedaleko soutoku Lužnice a Kozského potoka. „Místo, které si pro svůj hrob vybral, se nachází pod Kazatelnou, což je takové historické místo. Údajně tady kázal Mistr Jan Hus, takže to bylo opravdu symbolické,“ vysvětluje historička.
Edvard Beneš zemřel v Sezimově Ústí v pátek. V neděli v noci jeho tělo převezli do Prahy. Tady rozloučení zaznamenalo i dobové vysílání Českého rozhlasu: „Zástupy na Václavském náměstí hledí k Národnímu muzeu, kde v panteonu odpočívá na katafalku tělesná schránka druhého našeho prezidenta v zavřené rakvi zahalená do státní vlajky.“
Benešova vila se více otevřela veřejnosti, prohlídky jsou tři dny v týdnu
Soukromé sídlo někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše si návštěvníci letos prohlédnou častěji. Vila v Sezimově Ústí byla dosud veřejnosti přístupná jen při mimořádných událostech.
Domů do Sezimova Ústí se zesnulý prezident vrátil v noci z 9. na 10. září. „V sobotu 10. září následoval pohřeb. Účastnil se pražský arcibiskup Josef Beran, českobudějovický biskup Hlouch, rodina, paní Hana. Celá zahrada byla ozdobena květinami a věnci, s tělem šli od vily kolem řeky k hrobce,“ doplňuje Jitka Vandrovcová.
Hana Benešová zemřela v roce 1972, pochovaná je se svým manželem.
Benešova vila je v současné době pro veřejnost otevřená do října každý víkend, park s hrobkou denně kromě pondělí.
Související
-
Kolaborant, nebo bezmocný člověk? Z jižních Čech pocházel jediný prezident – Emil Hácha
V Trhových Svinech se 12. července 1872 narodil Emil Hácha. Objektivně zhodnotit jeho prezidentskou éru v období protektorátu je však stále velmi těžké.
-
Edvard Beneš v prezidentském křesle zažil konec první...
V roce 1935 převzal prezidentský úřad Edvard Beneš, dlouholetý spolupracovník Tomáše Garrigua Masaryka. Po přijetí Mnichovské dohody odstoupil a na Pražském hradě h...
-
Před 130 lety se narodil Edvard Beneš, druhý československý...
Před 130 lety se v Kožlanech na Rakovnicku narodil Edvard Beneš, druhý prezident Československa. Jeho památku dnes lidé uctili i v Sezimově Ústí. Před hrobkou, kde ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy