Prapor KFOR dnes přijme bojové zástavy

Prezident Václav Havel a jeho slovenský protějšek Rudolf Schuster předají dnes 1. česko-slovenskému praporu KFOR bojové zástavy. Vojáky společné jednotky, kteří se připravují na misi v Kosovu, oba prezidenti pozdraví na českokrumlovském náměstí Svornosti. Státníci tak vyjadřují důležitost společné mise. Podle tiskového mluvčího praporu majora Milana Antoše zavazuje propůjčení těchto symbolů hlavně vojáky mise.

Česko-slovenský prapor bude od března působit v severovýchodním Kosovu. Jeho hlavními úkoly zůstává monitorování a ochrana hranic mezi Kosovem a Srbskem a činnost na kontrolně-propouštěcích místech. Čeští a slovenští vojáci budou nadále zajišťovat klidný návrat uprchlíků, podporovat humanitární organizace a společně s civilní správou OSN zajišťovat bezpečnost národnostních menšin. Podle tiskového mluvčího praporu Milana Antoše začne přesun do Kosova začátkem února.

Kvůli státnické návštěvě dojde v Českém Krumlově k dopravním omezením. Dnes od 9 hodin bude odkloněna doprava z křižovatky Na horní bráně. Vjezd do Horní ulice bude umožněn až po 14. hodině. Současně bude po 9. hodině uzavřen také Latrán od Lazebnického mostu a vnitřní město. V přilehlých ulicích bude také vyloučeno stání vozidel.