Pracovat jako dosud, ale teď už se všemi soubory. Novou ředitelkou Jihočeského divadla bude Martina Schlegelová

19. červen 2023

Podruhé v historii povede Jihočeské divadlo žena. Po Monice Jeřábkové, která českobudějovickou scénu řídila ve 30. letech minulého století, přichází nyní divadelní a rozhlasová režisérka, dramaturgyně a současná umělecká vedoucí činoherního souboru Martina Schlegelová.

Od ledna 2024 vystřídá Lukáše Průdka, který povede renomované Dejvické divadlo. „Lukáš Průdek vyhrál konkurz v Praze, a tak následovalo výběrové řízení na nového ředitele i v Českých Budějovicích. Celý proces tedy šel přes moje rozhodnutí zúčastnit se až po současnou fázi, kdy jsem v jakémsi souběhu dvou funkcí. Na jedné straně předávám svou dosavadní pozici, respektive hledáme nástupce, a na druhé straně přebírám práci novou,“ říká Martina Schlegelová.

Vizí budoucí ředitelky je pokračovat v trendech, které nastavila už jako umělecká šéfka činohry. „Akorát se teď budu věnovat souborům všem. Byla bych ráda, kdyby se nám povedlo dál otevírat divadlo jako instituci, udržovat vztah s nezávislou kulturou v místě, v kraji i obecně v Česku. Chci, aby se dál divadlo profilovalo jako jihočeské, to znamená, že reflektuje jihočeská témata a jihočeské tvůrce,“ vyjmenovává.

Čtěte také

Zároveň chce spolu s kolegy přicházet s akcemi, které budou mít nadregionální charakter. „Jde o to přitáhnout sem pozornost publika z celé České republiky i z okolních zemí. V tom je tradičně silné otáčivé hlediště v Českém Krumlově, ale právě ono teď bude hodně řešit svou novou definici a to, kde a jak bude fungovat dál,“ připomíná.

„Rádi bychom začali i nový festival,“ pokračuje Martina Schlegelová, „mělo by to být bienále divadla věnované site specific formám, imerzivnímu a open air divadlu, to znamená divadlu, které vychází z kamenných sálů do jiných prostor, hraje také venku, i když ne výlučně, a věnuje se aktivnímu zapojení diváka. Ten mimo jiné rozhoduje, kam se půjde podívat, co uvidí a tak dál.“

Své záměry začne Martina Schlegelová coby nová ředitelka Jihočeského divadla naplňovat 1. ledna příštího roku. Činoherní soubor za ni zatím dočasně po umělecké stránce povede dramaturgyně Olga Šubrtová.

Celý rozhovor s divadelní a rozhlasovou režisérkou, budoucí ředitelkou Jihočeského divadla Martinou Schlegelovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související