Pot, krev, slzy, ale také velká porce radosti. Extrémní závod Spartan Race otestuje sílu a odhodlání
Epický závod pro každého sportovce, který vám pomůže překonávat překážky i ve skutečném životě. Tak organizátoři charakterizují extrémní běh Spartan Race, který se stal celosvětovým fenoménem. Na konci dubna mohou zájemci otestovat vlastní sílu a odhodlání u jihočeského Lipna.
Běžecký překážkový závod Spartan Race vznikl v roce 2010 v USA. O dva roky později se dostal do Evropy, kde si také získal mnoho příznivců. „Filozofie závodu tkví v tom, že když překonáváte překážky na trati, pomůže vám to překonávat překážky i v životě,“ říká Tereza Šolcová, která má starosti organizaci Spartan Race u nás, ale i v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.
Extrémní závod, který účastníkům slibuje pot, krev a slzy, ale také velkou dávku radosti a štěstí, se už potřetí uskuteční u Lipna. Sportovci si pochvalují podmínky, definované největší českou přehradní nádrží, i zázemí. Na trať se vydají tisíce závodníků. Další tisíce lidí budou atraktivní adrenalinovou podívanou sledovat.
Na trati čekají různé překážky. „Jsou to buď hliníkové konstrukce, na kterých se šplhá na laně, ručkuje, nebo zase typově jiné překážky, kdy se nosí různá břemena. Najdeme tu ale i dřevěné kolmé a sešikmené stěny, které musí závodníci překonat. A jednou z nejnáročnějších disciplín je hod oštěpem,“ popisuje Tereza Šolcová.
Pokud závodník překážku nezdolá, čeká ho trest v podobě trestného kolečka, nebo takzvaných angličáků. Trasy jsou navrženy tak, aby byly atraktivní pro samotné závodníky i diváky. Ti budou moci vidět překážky u spodní a horní stanice lanovky a v blízkém okolí.
Čtěte také
Spartan Race je celosvětovým fenoménem. Lipenský závod, který se letos koná 29. dubna, je jediný svého druhu v jižních Čechách, na území České republiky se ale během roku uskuteční ještě dva další.
Na Lipně kolotoč závodů začíná a má několik specifik. Poběží se zde například noční varianta závodu. Spartan Race má několik kategorií podle náročnosti i délky trati. Ta nejtěžší na Lipně je nazvaná Super a na desetikilometrové trati nabízí více než 25 překážek. „Vzhledem k termínu závodu, kdy se pálí čarodějnice, budeme i my všechno ladit v tomto duchu,“ uvádí Tereza Šolcová.
Lipno bude letos jediným místem v Česku, kde se uskuteční varianta závodu pro děti s handicapem. Jedná se o Spartan Special. „Jde vždy o jeden závod ročně. Na trati budeme mít na 150 dobrovolníků, kteří budou s překonáváním nástrah pomáhat,“ dodává ředitelka.
Celý rozhovor s Terezou Šolcovou o extrémním závodu Spartan Race si poslechněte online.
Související
-
380 výstupů na Kleť zvládl za jediný rok Radek Perník. Nejrychleji kopec vyšlapal za 27 minut
Úbytek na váze byl prvotní motivací Radka Perníka k výstupům na horu Kleť. To se mu povedlo, shodil 22 kilogramů. Ani pak ale chodit nepřestal. Naopak, přidal na intenzitě.
-
Voda měla 5,6 stupně, byla příjemně teplá, vypráví medailista z mistrovství světa v zimním plavání
Poprvé jel na mistrovství světa a hned přivezl čtyři medaile. Jaromír Berounský, záchranář z Krumlova, získal na šampionátu v zimním plavání zlato, stříbro a dva bronzy.
-
Patří k němu škrcení i páky, ale brazilské jiu-jitsu je bezpečný a chytrý sport, říká trenér a lékař
Na jihu Čech žijí pouze tři nositelé hnědého pásu v brazilském bojovém umění jiu-jitsu. Jedním z nich je Ivo Faflík. Ten dokázal skloubit dvě zdánlivě nesourodé disciplíny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.