Pondělní Noční linka: Mnemotechnické pomůcky a fígle

10. květen 2021

Pamatovali jste si obojetné souhlásky podle věty BeFeLeMe Pes Se VeZe? A při odchodu z domu se ubezpečujete třemi Králi, že jste nezapomněli klíče, mobil a brýle?

Co nám o mnemotechnických pomůckách říká Wikipedie? „Mnemotechnická pomůcka je slovní či grafická konstrukce podporující zapamatování nebo zpracování informace mozkem pomocí přidružení představ či jiných informací. Často se užívá k zapamatování seznamů.“

Římské číslice si mnozí pamatují podle podle pomůcky Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města a počty měsíců v roce podle kloubů na zaťatých pěstech. V dnešní Noční lince s Borkem Kapitančikem jistě najdeme i zástup dalších pomůcek a fíglů, kterými si pamatujeme věci, jména, postupy a seznamy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.