Pondělí: Domácí lékárna z darů přírody

25. duben 2016

Máte ji? Je plná bylinek a přírodních mastí? Co sbíráte? Jaké rostliny nebo bylinky vás zajímají a k čemu je používáte? Vyzkoušeli jste někdy přírodní lektvar? Co z přírody se vám osvědčilo a chodíte také pro dary přírody? Vytvořili jste někdy vonný škapulíř nebo herbář?

Dnešní Noční linka je na přání vás posluchačů. Mnozí jste mi totiž napsali, že by bylo dobré opět po čase toto téma otevřít. Matka země vydává ze svého lůna mnohá přírodní bohatství. Mezi ně patří i nejrůznější bylinky a rostlinky. Herbář je sbírka sušených a lisováním do plochy upravených rostlin, které jsou většinou volně položené na listech papíru spolu s herbářových lístkem.

Taková herbářova etiketa má obsahovat vědecké jméno rostliny, přesné geografické údaje o lokalitě, stručnou charakteristiku stanoviště, datum sběru a jméno sběratele. Slovo herbář se používá i pro označení velkých sbírek, případně vědeckých botanických ústavů. Největší herbářové sbírky vlastní Kew Herbarium v Londýně. Termínem herbář se také označovala, zejména ve středověku, kniha o rostlinách. Někteří své sbírky a herbáře až tak odborně nepopisují, ale mají je a vědí, co a kdy sbírat, po čem sáhnout. A co vy?

autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.