Policisté začali častěji kontrolovat chaty a chalupy. Právě na podzim a v zimě totiž přibývá vloupání do rekreačních objektů

23. říjen 2020 16:15

Opuštěné chaty lákají v tomto období zloděje. Mnohdy majitelé rekreační objekty zazimují a vrací se až na jaře. Právě proto jsou často cílem nezvaných návštěvníků. Podle policejních statistik ale vloupání do chat v posledních letech ubývá.

Více zjišťovala reportérka Jitka Cibulová Vokatá:

„Policisté teď rekreační oblasti víc navštěvují a kontrolují, nicméně není v jejich silách uhlídat všechny chaty a chalupy. Zlodějům se naskýtá snadná příležitost k prohledání objektu a odcizení zapomenutých cenností. Lidi bez domova v chatách přespávají a často zkonzumují trvanlivé zásoby potravin nebo alkohol. Velkou ztrátou pro majitele je například spálený nábytek a taky fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí.“

Nejvíc loni řádili zloději ve Středočeském kraji. Na druhém místě je, co se týče této trestné činnosti, Liberecký kraj a třetí příčku obsadil Plzeňský kraj.

V Jihočeském kraji se počet případů snížil a platí to i pro celkový počet. Bohužel se policistům nedaří moc případů objasnit.

Jak se tedy nejlépe ubránit zlodějům a odradit je vůbec od nezvané návštěvy?

Tím nejspolehlivějším způsobem, jak zloděje od vloupání odradit, je podle policie instalace zabezpečujících prvků. Cestu do objektu ztíží bezpečností fólie do oken. Elektronické alarmy jsou taky vhodné. Chata by neměla vypadat úplně opuštěná. Je lépe nechat na očích věci, na kterých vám tolik nezáleží a které jdou lehce nahradit. Například umělohmotný zahradní nábytek na zahradě vyvolá dojem, že jste odjeli jen na skok. Pokud už v chatě či chalupě necháváte cennější věc, pořiďte si jejich fotodokumentaci a poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů. Kontrolujte svoji chatu nebo chalupu i v zimním období, zvláště když napadne sníh. Případného zloděje mohou odradit vaše stopy ve sněhu.

Spustit audio