Pole s bavlnou - Rangers a Huddie Ledbetter

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rangers ve své zakladatelské sestavě (zleva): Jan Vančura, Radek Tomášek, Milan Dufek, Miroslav Řihošek, Jiří Veisser a Antonín Hájek

Při uvědomění si souvislostí je celkem úsměvné poslouchat hlasy budoucích promovaných inženýrů, kteří se z Rangers později změní v učesané Plavce, jak v roce 1970 zpívají (a skutečně výborně) o tom, že mají černou barvu kůže a trpí pod bičem utiskujících plantážníků.

Někdejší autoři bluesových nápěvů a spirituálů si hoře a strádání svých předků a souputníků ale nevymysleli. Viděli jej a někteří i prožívali . A napsali o tom smutně krásné písničky.

Pole s Bavlnou – či Bavlněná pole (v originálu Cotton Fields) jsou ozvěnou takových časů a písní. Jejich autorem je taky černoch, legendární folkový a bluesový písničkář Huddie Ledbetter zvaný LeadBelly, který kromě toho, že měl za sebou téměř obvyklou minulost bluesových pionýrů (čítající i pobyty ve vězení), skládal a osobitě interpretoval řadu songů, které zlidověly a dodnes žijí svým vlastním životem.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio