Pokud si pořídíte samičku sklípkana, počítejte s tím, že se dožívají až několika desítek let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chlupatá štěstí Jakuba Řeřichy

„Sklípkani jsou nudní živočichové. Jsou pořád zalezlí v noře a vylézají z ní jen, když kolem proběhne cvrček," říká o svých chlupatých zvířecích kamarádech Jakub Řeřicha.

V teráriích jich má asi pětadvacet druhů. Patří mezi podzemní, zemní a stromové. Mají různé zbarvení – černé, oranžovočerné, bíločerné nebo modročerné. Jeden z nejčastěji chovaných druhů je Brachypelma smithi. Není jedovatý a snadno se s ním zachází. V menším teráriu musí být sklípkani sami.

„Samečky by se mezi sebou mohly rvát. Když by tam byla samička se samcem, tak by ho mohla sežrat“, vysvětluje chovatel. Rozmnožování proto není jednoduchá záležitost. Pavouci se musí hlídat, aby ho oba přežili. Sklípkani se pravidelně svlékají. Na svlečkách jsou vidět oči, makadla, hlava i zadeček. Frekvenci svlékání ovlivňuje několik faktorů.

„Je to podle vlhkosti v terárku. Když je krmíte často, rychleji rostou a častěji se svlékají. Někdy je to jednou a jindy čtyřikrát do roka“, dodává Jakub Řeřicha. Podle svleku se dá určit stáří a taky pohlaví těchto pavouků. Podle velikosti zadečku zase poznáte, jestli jsou najedení. V této části se totiž nachází žaludek.

I sklípkani mají různé povahy. Někteří jsou agresivnější. Jakmile zvednou přední nohy, dejte si na něj pozor. Jde o bojový postoj, po kterém většinou následuje útok a kousnutí. Tito pavouci vyčesávají ze zadečku žahavé chloupky, které mají na konci háček. To některým lidem způsobí i kožní problémy.

Pokud si pořídíte samičku sklípkana, počítejte s tím, že se dožívají až několik desítek let. Oproti tomu samečci zůstávají naživu maximálně dva roky. Jakub Řeřicha tyto chlupaté hmyzí obry chová proto, že se mu líbí. Podle něj přinášejí pavouci štětí.

A nejenom pavouci, poslechněte si pořad online a prohlédněte si galerii:

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio