Poklady starého jazzu v podání filharmoniků. V rozhlase zahraje Nostalgia Jazz Quartet

Nostalgia Jazz Quartet

Ve středu 28. března těsně před velikonočními svátky pro vás máme připravenou opravdovou hudební delikatesu - koncert unikátního souboru Nostalgia Jazz Quartet. Veřejná nahrávka začíná v sále rozhlasu v 19 hodin.

V současnosti se pojem nostalgie obvykle chápe jako stesk po něčem minulém, zašlém nebo ztraceném. Členové brněnského Nostalgia Jazz Quartetu necítí přímo stesk po starém jazzu, ale určitě jej mají velice rádi, a tak jej v nástrojovém obsazení, typickém přirozeně pro klasickou hudbu, s potěšením hrají.

Repertoár souboru Nostalgia Jazz Quartet zahrnuje melodie od historické éry ragtimu z počátku století a sleduje vývojové etapy jazzu téměř až k současnosti.

Podle vedoucího souboru a houslisty Jakuba Výborného se čtyři smyčcové nástroje nejhůře vyrovnávají s novější hudbou: „Jakkoliv se to třeba může jevit jinak, tak ragtimy takovým oříškem nejsou. Klavír se dá rozepsat do čtyř smyčcových nástrojů. Daleko větší problémy jsou se soudobým jazzem.“

Houslista Jakub Výborný je členem tohoto pozoruhodného tělesa už od začátku – od roku 1991. Později převzal vedení tohoto souboru po Janu Beránkovi, úctyhodné postavě brněnské hudební scény a velkém znalci jazzu.

První angažmá Jakuba Výborného bylo v orchestru zpěvohry Státního divadla v Brně. Potom přešel do opery a do Filharmonie Brno, kde působí do současnosti. Vedle toho byl Jakub Výborný členem Brněnského komorního orchestru a také manažerem orchestru Městského divadla Brno v projektech West Side Story, Golden Broadway a Kabaret. A zahraje si také country v kapele Starý fóry.

Nostalgia Jazz Quartet, který je svým nástrojovým složením a žánrovým zaměřením z evropského a snad i světového pohledu raritou, se v současnosti sestává ze čtveřice profesionálních brněnských filharmoniků: vedle Jakuba Výborného dalšího houslisty Bohumíra Strnada, violisty Otakara Salajky a violoncellisty Radana Vacha.

Koncerty Nostalgia Quartetu jsou velmi vstřícně přijímány jazzovými, swingovým i obecně hudebními fanoušky jak v Čechách, tak především v zahraničí. Jak by ne, když čtyři filharmonici nádherně hrají třeba The Entertainer od Scotta Joplina z filmu Podraz, starý šlágr Sweet Georgia Brown nebo Bugatti Step od Jaroslava Ježka. To je velká radost!

Nenechte si ujít výjimečný hudební zážitek v bezprostřední blízkosti velikonočních svátků. Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky získáte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1.