Podzim s dechovkou vyvrcholí narozeninovým koncertem Babouků

10. říjen 2018
Tradiční den s dechovkou uspořádal na výstavě Hobby Český rozhlas České Budějovice. Zahrály kapely Sebranka, Třeboňská 12 a Babouci. Moderoval Petr Kronika

Letošní podzimní koncerty v Českém rozhlase České Budějovice tradičně nabídnou špičkovou dechovku. Pozvání dramaturga pořadu Písničky pro radost Zdeňka Voráče přijaly tři populární jihočeské kapely. Těšit se můžete na Malou kapelu Pavla Havlíka, Řečickou kapelu a Babouky.

Podzim s dechovkou 2018 zahájí ve středu 17. října vystoupení Malé kapely Pavla Havlíka. Právě letos je to 25 let, kdy tato pětičlenná parta vznikla. Základ jejího repertoáru tvoří jihočeské lidové písničky a tzv. česká dechovková klasika, ale muzikanti rádi sáhnou i pro písně mimo žánr dechovky. Kapelník Pavel Havlík bodoval u posluchačů Písniček pro radost dvěma tituly: vlastní skladbou Dopis pro tebe a úpravou lidového valčíku Za mýho živobytí.

Termíny koncertů:

17.10. Malá kapela Pavla Havlíka

13.11. Řečická kapela z Kardašovy Řečice

6.12. Babouci

Kapelu ctí, že je velmi soudržná. Nebýt předčasného úmrtí trumpetisty a zakladatele souboru Františka Kopřivy, hrála by stále ve stejné sestavě. Zatím natočila čtyři CD a byla hostem mnoha rozhlasových i televizních pořadů.

V úterý 13. listopadu přivítáme ve studiovém sále Řečickou kapelu. Ta navazuje na tradici dechové hudby v Kardašově Řečici a okolí, odkud také pochází většina nynějších členů. Kapela vznikla převážně z muzikantů bývalé Bartošovy dechovky, která byla v kraji známá především v osmdesátých letech minulého století. 

Řečická kapela v roce 2000 prošla generační výměnou a kapelníkem se stává Ing.Karel Mach. Repertoár přerozené kapely tvoří z valné většiny česká dechovka, jihočeské lidové písničky  a samozřejmě skladby řečického rodáka, hudebního skladatele Františka Čecha. V posledních několika letech je možné zaznamenat skladby z pera kapelníka Ing. Karla Macha, řečického muzikanta a skladatele Petra Žižky a dále zpěváka kapely Jana Dvořáka.  Kapela vydala již tři CD a její nová tvorba je u rozhlasových posluchačů velmi úspěšná. K nejžádanějším písním patří Hraničářská a Narozeninová.

Rozhlasová veřejná nahrávka na sv. Mikuláše ve čtvrtek 6. prosince bude patřit k vrcholným akcím Babouků v roce jejich velkého jubilea – 150. výročí od založení kapely. Dechovku, která začala hrát v Němčicích pod názvem Jouzíci, si lidé sami přejmenovali na Babouky v době, kdy s nimi bratři Baboučkové z Dubného a Křenovic začali hrát (1875).

Kdysi osmičlenná, ale od 20. let 20. století až dodnes jedenáctičlenná parta muzikantů si vždy zakládala na té nejpůvodnější jihočeské tradici a dodnes se jí drží. Lidové písničky v nejstarších verzích zpívané sborově a prokládané mezihrami klarinetů, křídlovek a tenorů stále rozechvívají hudbymilovná srdce příznivců dechovky po celých Čechách a Babouci, v současnosti vedeni kapelníkem Petrem Shýbalem, si na nedostatek vystoupení rozhodně nemohou stěžovat.

Veřejné nahrávky rozšíří řady desetitisíců hudebních titulů v českobudějovické fonotéce. Přijďte na dobrou jihočeskou dechovku do studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice, zazpívat si a pobavit se.

Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky získáte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1.