Počítač bude muset brzy umět ovládat každý. Pomoc nabízí projekt Czechitas

4. únor 2018
Dita Přikrylová patří mezi zakladatelky projektu Czechitas

Naučit ženy a děti co nejlépe využívat moderní informační technologie. To je cíl projektu Czechitas, který společně s kamarády z fakulty informatiky založila Dita Přikrylová. Nezisková organizace dnes spojuje tisíce lidí.

Czechitas nabízí různé kurzy. „Přestože se dnes vše dokážete naučit v nějakém online kurzu, naše kurzy jsou offline. To znamená, že jsou to workshopy, kde se naučíte nějakou dovednost. Konají se po České republice a jsou vždy zaměřené na určité téma,“ popisuje Dita Přikrylová.

O kurzy je velký zájem, a tak si někdy organizátoři účastníky vybírají. „Moc rádi bychom otevřeli kurzy všem, kdo se přihlásí, ale kapacita je omezená. Vybíráme tedy ty, pro které bude ta znalost nejvíce užitečná, ať už v pracovním nebo osobním životě,“ říká Dita Přikrylová. Nejžádanější kurzy by podle ní měly být brzy dostupné i online.

Czechitas se zaměřuje hlavně pro ženy. „Cítili jsme v této cílové skupině potenciál. Vnímáme, že ženy by se měly zajímat o informační technologie, protože ani nebudou mít jinou volbu. Svět se tak mění, že počítače proniknou do všech profesí a bude nutné je využívat,“ komentuje Dita Přikrylová.

Sama měla podle svých slov štěstí, že vyrůstala v prostředí, kde se informační technologie hojně využívaly. „Otec v oboru pracuje a baví se programováním dronů. Celým mým dětstvím se neslo, že matematika a informatika je dobrá, takže pro mě bylo přirozené to studovat,“ vzpomíná.

Za šťastné rozhodně nepovažuje, když rodiče svým dětem zcela zakazují používat počítač a mobilní telefon. „Myslím si, že to není cesta. Pro děti pak opravdu může být ve škole handicap, že technologie vůbec neznají. Jde jen o to používat je správně, třeba vyhledávat edukativní hry,“ říká.

Podrobnosti o nabízených kurzech najdou lidé na webu czechitas.cz. Projekt míří do řady měst. „Mám radost, že v Českých se podařilo vybudovat úžasnou komunitu, která otevírá možnosti. Na jaře začneme s dlouhodobými kurzy zaměřenými na tvorbu webu,“ uzavírá.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.