Po vzoru Vyprávěj sepsala herečka Věra Hlaváčková příběhy ze svého mládí. I z nich by mohl být seriál
Život je krásně tragikomický. Pod tímto titulem se skrývá úsměvné vyprávění, které o svém dětství a mládí sepsala herečka Jihočeského divadla Věra Hlaváčková. Historky teď dostaly rozhlasovou podobu, ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice je načetla sama autorka.
Jak se vlastně stane, že herečka začne psát? „Herečka nejdřív vypráví v přiopilém stavu své historky z dětství, a protože jsou peprné a všichni je chtějí slyšet, tak se je naučí povídat. Pak uběhne dvacet let, kdy po ní nikdo žádné příběhy nežádá, nastoupí covidová pauza a herečka si vzpomene, že by měla něco dělat,“ směje se Věra Hlaváčková.
Nositelka jedenácti Jihočeských Thálií za normálních okolností pracuje podle svých slov na 150 procent. „A pak najednou dva roky nic. No, a zjistila jsem, že moje dcera o době sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století skoro nic neví – a chce vědět – tak jsem se rozhodla po vzoru seriálu Vyprávěj, že si taky vypravím povídky ze svého dětství. A začala jsem psát. Takové pamětničky pro dceru,“ říká.
Ve svých textech tedy Věra Hlaváčková často objasňuje, co jak bývalo a co se rozumí pod různými pojmy. „Já jsem navíc z Moravy, takže dcera některým slovům vůbec nerozuměla. Když jsem řekla šufánek, nevěděla, o čem mluvím. Nebo hody – ty pořádně nikdy nezažila. A tak jsem měla potřebu to trochu vysvětlit mladší generaci. Navíc dneska už je úplně absurdní, že nebyly banány, že jsme neměly vložky nebo že se na pračku čekalo dvacet let,“ dodává.
Příběhy, které představují postavy z autorčina dětství a nakonec i ji, zatím knižně nevyšly. „To ani nebyla moje prvotní touha. Já jsem neměla žádnou další představu. Prostě jsem povídky napsala a dala je přečíst Olze Šubrtové, naší dramaturgyni v divadle. Ta je zase dala slovesné redaktorce z rozhlasu Martině Touškové a obě se shodly, že je to napsané přímo pro rozhlas,“ vypráví Věra Hlaváčková.
Čtěte také
Od konstatování nebylo daleko k akci. „Olga Šubrtová četbu zrežírovala a Martina Toušková pomohla s korekturami textů. Strávily jsme spolu nad nimi krásný čas a za to jí chci moc poděkovat,“ doplňuje.
O knižní podobě povídek zatím Věra Hlaváčková neuvažuje. Má ale jiný nápad: „Na knihu mi to přijde málo, ale docela ráda bych, kdyby z toho vyšel televizní seriál. Už jsem oslovila Rudolfa Merknera, který napsal a produkoval Vyprávěj. A tomu se to velice líbilo. Tak uvidíme, co z toho bude...“
Z povídkového cyklu Život je krásně tragikomický bude sama autorka číst od pondělí 27. března v pořadu Českého rozhlasu České Budějovice Podvečerní čtení. Četbu je možné poslouchat i na webu, a to po dobu následujících čtyř týdnů.
Celý rozhovor s herečkou Věrou Hlaváčkovou o její literární prvotině, ale i divadelních rolích si poslechněte online.
Související
-
Život je krásně tragikomický. Úsměvné historky ze socialistického mládí herečky Věry Hlaváčkové
Táta holubář, babička s jedním prsem, děda kvartální alkoholik, kmotra hraběnka a další lidé patřili k dětství a dospívání herečky Jihočeského divadla Věry Hlaváčkové.
-
Musel jsem vždy bojovat se zklamáním. Alternovat Rodena není snadné, přiznává herec Pavel Oubram
Pavel Oubram patří k oporám Jihočeského divadla. Není mu cizí žádný žánr, včetně rozhlasového herectví. Za četbu na pokračování románu Hospoda Jamajka získal nedávno cenu.
-
Panenská příroda, ale dráty na dohled. Demokracie není samozřejmost, připomíná kniha Jiřího Šestáka
Covidová pauza mu dala prostor psát. To, co kdysi rozepsal, divadelník, politik a pedagog Jiří Šesták v roce 2021 dokončil. Teď už má v tisku pokračování knihy Cesta jinam.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.