Po nejdelší vzdušné lávce v Česku se projdete v Krumlově. Je součástí nové lezecké ferraty

14. říjen 2021 10:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová zajištěná horolezecká cesta vznikla na skalním útvaru Havraní skála v Českém Krumlově. Na snímku horská průvodkyně Hana Benešová

Kousek od zámku v Českém Krumlově vznikla nová zajištěná horolezecká cesta na skalním útvaru Havraní skála. Raritou této ferraty je i nejdelší dvojitá vzdušná lávka v Česku dlouhá téměř 30 metrů. Je vhodná pro zkušené lezce, ale také začátečníky.

„Horolezecký sedák musí být upevněn dostatečně vysoko. Když si propojíme sedák s prsákem, tak nám ve středu těla vznikne takový uzlík, bod, do kterého navazujeme ferratovou brzdu. Ta nás vlastně při pádu zachraňuje,“ ukazuje horská průvodkyně Hana Benešová před výstupem.

Ferrata je na skalním útvaru Havraní skála na pravém břehu řeky Vltavy, jen kousek od centra Českého Krumlova. „Celkově je určená spíš pro začátečníky. Je 110 metrů dlouhá, člověk na ní leze nějakých 30 minut,“ popisuje Hana Benešová.

Součástí je i nejdelší dvojitá vzdušná lávka v České republice. „Je tam 27 metrů dlouhá lávka. Když budeme brát jen skalní ferraty, tak je to nejdelší lávka v Česku,“ potvrzuje Hana Benešová.

Pro vybudování ferraty bylo potřeba celou cestu zajistit kotevními prvky, které se skládají z ocelových lan, háků, kramlí a spojovacích prvků lan. „Na té lávce jsou kotvy zavrtané až metr hluboko do skály. Je to kvůli bezpečnosti a kvůli tomu, aby udržely celou lávku,“ dodává průvodkyně.

Z vrcholu je výhled na centrum města na seznamu UNESCO, ale i na zámek. Spolek Českokrumlovské ferraty počítá s vybudováním dalších několika cest.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související