Po nehodě na saních skončil na vozíku, přesto se dokázal profesionálně věnovat atletice i basketbalu

21. listopad 2022

Rostislav Pohlmann je mnohonásobný český reprezentant, medailista z paralympijských her. A také basketbalista. Na vozíku reprezentuje Českou republiku a na klubové scéně Tygry z Českých Budějovic.

Osmapadesátiletý handicapovaný sportovec má coby atlet na kontě sedm paralympijských medailí. Jako basketbalista na vozíku působil v zahraničí a teď hraje v týmu Českých Budějovic.

„Téměř čtyřicet let jsem na vozíku, k basketu jsem přičichl hned, jak jsem zjistil, že se to dá hrát. Po pár letech jsem se dostal na soustředění, kam přijel Salzburg. Hledali zrovna pivota, a tak začala moje zahraniční kariéra,“ vypráví.

Na vozík Rostislav Pohlmann usedl po havárii na sněhu. „Stalo se to na saních s přítelkyní, byla z toho zlomená páteř,“ líčí.

Rostislav Pohlmann startoval už v roce 1996 na paralympijských hrách v Atlantě. Z Atén si v roce 2004 přivezl zlato z diskařského sektoru. Basketbal hrával v Rakousku i Německu, teď kývl na nabídku Českých Budějovic. „Jsem rád, že si mě sem vzali jako maskota do týmu,“ směje se.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související