Plán na lyžařský areál z Libína zastavil rys ostrovid, vysvětluje starosta Prachatic Martin Malý

29. květen 2018

Od roku 2010 vede město Prachatice jako starosta průmyslový inženýr Martin Malý. Letos chce svůj post obhájit. „Rozhodl jsem se znovu kandidovat. Máme připravenou celou řadu projektů a byl bych rád u toho, až se budou realizovat,“ vysvětluje.

V Prachaticích podle něj stejně jako v jiných městech zůstal investiční dluh z minulého režimu. „Dosud není dohnán. Stále vidíme určité nedostatky na ulicích i domech, které je třeba opravovat a uvádět do slušného ekonomického stavu. My jsme se ve volebních obdobích zaměřovali na to, že potřebujeme zateplit domy, školská zařízení a s tím udělat vodovody, kanalizace, ulice a chodníky. Na tom jsme pracovali ve velké míře, i když to stále není u konce,“ říká.

Raději dražší varianta přestavby bazénu

Nejbližší akcí je přestavba plaveckého bazénu. „Nacházíme se ve stejné situaci jako řada jiných měst, kde bazény vznikaly na přelomu 80. a 90. let. Po třiceti letech prostě tyto technologie dožívají. Stáli jsme před rozhodnutím, jestli bazén jenom zrekonstruujeme, což by bylo levnější, nebo nabídneme nové služby. Rozhodli jsme se pro dražší variantu. Byť nám to někteří vyčítali, já si myslím, že v roce 2018 je třeba nabídnout lidem služby, které očekávají, aby za nimi nemuseli dojíždět,“ komentuje Martin Malý.

Práce začnou už 1. června vypouštěním bazénu. Znovu napustit ho město bude moci asi na konci ledna. Následně by měl sloužit v půlročním zkušebním provozu.

V Prachaticích opravili lázeňskou promenádu

V Prachaticích slavnostně otevřeli opravenou promenádu na Lázních svaté Markéty

Desetiletí chátraly nad Prachaticemi opěrné zdi promenády na Lázních svaté Markéty. Město a společnost Městské lesy se pustily do oprav a stihly je ještě do příchodu zimy.

Loni otevřelo město Prachatice u Lázní svaté Markéty Areál lesních her za více než dva miliony korun. Starosta tvrdí, že reakce jsou pozitivní. „To nás dostalo k myšlence pokračovat druhou etapou. Už máme přislíbenou dotaci ve výši sto procent, takže budeme pokračovat v rozšíření, aby areál sloužil nejen rodinám s dětmi, ale také mládeži,“ dodává.

Na začátku volebního období si vedení města v čele s Martinem Malým nechalo zpracovat studii možnosti vybudování a využití lyžařského areálu z Libína k zahrádkářské kolonii Leptáč. „Ti, kdo studii zpracovávali, byli sami překvapeni, jak obrovskou příležitost je ještě možné najít v České republice. Převýšení 400 metrů na dvoukilometrové trati by byly neuvěřitelné podmínky pro lyžařský areál,“ líčí starosta.

Projekt však narazil na zádrhel. „Z pohledu technického i ekonomického i zájmu investorů bychom byli pro, ale bohužel, i když se nacházíme mimo chráněné území, se ukázalo, že tam migruje rys ostrovid. To je problém, který v tuto chvíli projekt zastavil,“ říká Martin Malý.

Kralova vila v Prachaticích se buď stane kulturní památkou, nebo ji čeká demolice

Mladí lidé pečují o Kralovu vilu v Prachaticích. Usilují to, aby byla zapsána mezi památky. JInak hrozí budově ze 30. let 20. století demolice

Nebýt party mladých lidí, zůstala by vila Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích zarostlá křovím. Členové spolku Živá vila uklidili okolí a budovu z 30. let minulého století využívají ke koncertům a výstavám. Na ministerstvu kultury nyní usilují o zápis Kralovy vily mezi památky.

Diskutovaným tématem v Prachaticích je také Kralova vila. Studenti se ji snažili oživit, ale ministerstvo dům nakonec vyňalo z fondu kulturních památek, a tím otevřelo cestu k výstavbě obchvatu na jejím místě.

„Na jedné straně byl veřejný zájem prohlásit Kralovu vilu za kulturní památku, na druhé straně veřejný zájem dobudovat obchvat města, který je ze dvou třetin hotov. Projektovaná trasa bohužel přesně vede před objekt vily, ale i po dalším zkoumání jsme zjistili, že to nejde jinak. Kdybychom obchvat vedli jinudy, zbouraných objektů by bylo mnohem více,“ doplňuje starosta.

Spustit audio

Související