Píseň Budějky napsal Žalman jako vzpomínku na své rodiče

Pavel Žalman Lohonka v roce 2018 slaví padesát let na hudební scéně. Český rozhlas České Budějovice proto vysílá seriál, v němž sám muzikant vybírá a komentuje nahrávky, které provázely jeho kariéru. Tentokrát Budějky.

„Písničku Budějky jsem napsal jako vzpomínku na své rodiče, kteří bydleli v Široké ulici. Tam vedla vždycky má první cesta, když jsem žil v Praze,“ vypráví Pavel Žalman Lohonka.

„Táta míval svůj rituál. Každé ráno obešel pár ulic, budějcké náměstí, zašel do trafiky pro doutníky a noviny a má matka ho pokaždé vyhlížela z okna. Mě teď vždycky, když jdu kolem, lehce píchne u srdce. Měl jsem své rodiče moc rád,“ dodává.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová