Pevnost lovců kožešin Fort Hary nehledejte na jihu Kanady, ale na jihu Čech

Jediný patrový srub
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jediný patrový srub

Představte si pevnost ohrazenou dřevěným nepravidelným plotem vyšším než vy, dvě vysoké dřevěné strážní věže a na nich vlající kanadskou vlajku. Když vejdete dovnitř, uvidíte trojúhelníkovou náves obehnanou sruby. To je Fort Hary, klukovský sen, který se zhmotnil do podoby osady lovců kožešin v roce 2004 v obci Jarotice.

Westernová pevnost Fort Hary je kouskem Divokého západu ve střední Evropě. V malé jihočeské obci Jarotice nedaleko Mirotic na Písecku máte možnost navštívit saloon nebo přespat v indiánském tee pee. Ve zdejším muzeu se také dozvíte spoustu zajímavostí o kovbojích a indiánech a budete si moci vyzkoušet i některé jejich dovednosti, například hod lasem.

„O indiány se zajímám už hodně dlouho, takových třicet let,“ vzpomíná majitel a tvůrce pevnosti David Navrátil. „Postavil jsem ji s pomocí dvou přátel za půl roku, ale předtím jsme rok dávali dohromady materiál na stavbu. Vzorem nám byla první anglická traperská pevnost Fort James z počátku 18. století,“ vysvětluje.

Ze strážní věže je krásně vidět, jako jsou střechy pokryté trávou a mechem

V areálu pevnosti se pořádají letní dětské tábory, víkendové country bály a spousta akcí, při kterých si vyzkoušíte například rýžování zlata, hod tomahavkem nebo střelbu z pušky a luku.

Během letních prázdnin je otevřeno denně kromě pondělí, na jaře a na podzim po předchozí domluvě slouží vesnička především jako cíl školních výletů. A pozor, pokud přijdete ve stylovém dobovém oděvu, který se dá zařadit do doby před rokem 1880, budete mít vstup zdarma.