Petra Černocká zazpívá své největší hity v Českém rozhlase České Budějovice

18. listopad 2014

Půvabná a stále velmi populární zpěvačka, herečka i moderátorka Petra Černocká zazpívá v Českém rozhlase České Budějovice. Na kytaru ji bude doprovázet její partner Jiří Pracný. Veřejná nahrávka začíná ve Studiovém sále v 19 hodin.

„Mně bylo šestnáct, když jsem tu písničku napsala jako studentka konzervatoře. A je z ní cítit, že jsem měla ráda folk a také Spirituál kvintet, na jejichž Růžičku jsem dost myslela,“ tak vzpomíná Petra Černocká na svůj první velký hit z pozdních šedesátých let – Ovečku. Ovečka Petry Černocké, tato melodicky i slovesně průzračná písnička, v roce 1968 vyhrála soutěž o Májový křišťál a hojně ji tenkrát vysílaly televize a rozhlas. To bylo v době, kdy Petra působila například s Jitkou Zelenkovou, Lilkou Ročákovou a Karlem Bláhou ve studentském souboru Pastýři, který vedl později důležitý muž české pop music Petr Hannig.

S Pastýři natočila Petra Černocká svůj další hit Jedou vozy, tedy českou verzi písně tehdejší polské superhvězdy Maryly Rodowicz. Jakmile skončila Petra Černocká v souboru Petra Hanniga Pastýři, zamířila do Semaforu, kde ji čekalo několikaleté angažmá a velmi užitečná škola.

Saxana neboli Dívka na koštěti (i s titulním songem), byla nepochybně životní příležitost a role Petry Černocké, která zaujala příjemným civilním herectvím jako žákyně čarodějnické školy. Největší popularitu a stabilitu, co se týče délky angažmá, zažívala Petra Černocká v sedmdesátých a částečně i osmdesátých letech jako zpěvačka kapely Kardinálové vedené Zdeňkem Mertou, který s ní natočil i pár úspěšných duetů: Zpívání v dešti, Střevíčky v rose, Setkání. S Kardinály měla Petra hity jako Náklaďák, Pouštím po vodě proutí, Tamtamy a mnoho dalších.

Velkým skokem v čase se dostáváme do roku 2006, kdy vyšlo Petře Černocké kvalitní album Souhvězdí střelce, které je do značné míry její autorskou výpovědí, neboť valnou většinu písniček si napsala sama - s výjimkou třeba zvláštně krásné kompozice Bohdana Mikoláška Ráno bylo bílé. Letos natočila se svou dcerou Bárou Vaculíkovou, členkou pozoruhodné ženské vícežánrové vokální sestavy Yellow Sisters, album Usínačky.

Vstup je volný. Místenky si lze vyzvednout v rozhlasové recepci hodinu před začátkem veřejné nahrávky. Kapacita sálu je omezena.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.