Petr Hanus vrací do krajiny kolem Protivína boží muka zničená vandaly

5. říjen 2017
Boží muka u Domamili.jpg

Obnovit boží muka, která před lety během jediné noci zničili neznámí vandalové. To je úkol, na kterém už několik let pracuje ve volném čase Petr Hanus ze Skal u Protivína. Celkem se jedná o patnáct míst. Většina z nich patří k tomuto kraji už několik staletí.

„Začalo to tím, že jsem tu zkolaudoval dům a říkal jsem si, že je třeba tady těm lidem něco zanechat, něco věnovat, navázat na tradice a trochu to tu obnovit,“ vysvětluje Petr Hanus.

Ve volném čase tak obnovuje kamenné nebo železné kříže v krajině. „Napadlo mě, že bych mohl každý rok opravit jedny boží muka a spojit lidi tím, že se tu zasadí stromy a postaví lavička,“ dodává.

Jedno z již upravených míst je na vršku nad Budičovicemi. „Vypadalo to tu opravdu žalostně. Z původního křížku zbylo torzo, ze země koukal jenom kousek žulového segmentu. Takže jsem celé místo s dcerou vykopal, odvozil několik kubíků hlíny, terén srovnal,“ popisuje.

Horní díl původního křížku našel opodál. Kdosi ho tu z neznámého důvodu zakopal. „Další díly se vykovaly, takže se to udělalo a dneska to slouží opravdu lidem. Je to krásné místo v nádherné přírodě,“ doplňuje.

Petr Hanus je zhruba v polovině své práce. Už se mu podařilo opravit sedm zničených božích muk, záchranu dalších osmi má ale ještě před sebou.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • oprava
  • boží muka
  • Protivín