Petar Introvič chtěl památný budějovický rozhlasový koncert legendární kapely Bluesberry vydat na desce

Už je to šest a půl roku, co 22. listopadu, přesně na svátek svaté Cecilie, patronky hudebníků, rozehřála publikum ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v tříčlenné akustické podobě legendární česká kapela Bluesberry, jejíž hlavní oporou byl po dlouhá léta osobitý zpěvák, kytarista, hráč na foukací harmoniku, akordeonista i autor Petar Introvič.

A on určoval od začátku dějiny Bluesberry, tedy od roku 1971. Hudební, jak název jasně naznačuje, bluesově zaměřená skupina vyrostla z unikátního prostředí pražské Hanspaulky, v průběhu času přebírala jednak bluesové standardy od mistrů, jako byli Big Bill Broonzy, Leadbelly, John Mayall nebo Rolling Stones, ale také měla vlastní autorský materiál většinou od svého lídra Petara (vlastním jménem Petra) Introviče.

Bohužel, už se hodně změnilo – především 9. ledna roku 2020 zemřel ve věku 68 let Petar Introvič, jenž se v posledních letech svého života musel vyrovnávat s těžkými zraněními a zdravotními komplikacemi.

Sympatické na skupině Bluesberry vždy bylo, že výrazně sázela na české texty převážně od Jaroslava Müllera, Petera Jurkoviče, Jana Fischera a Václava Kopty.

V rozhlasovém sále U Tří lvů se kapela představila vedle Petara Introviče s kytaristou Jiřím Pospíchalem a baskytaristou Pavlem „Chozé“ Jurdou.

Z onoho koncertu Bluesberry v listopadu 2017 jsme pro vás vybrali písničky, které dnes vysíláme poprvé, jako Stop blues, Blues opuštěné silnice, Nemám žádnej bejvák, Blbej den a další. Mimochodem, ten památný českobudějovický rozhlasový koncert chtěl Petar Introvič vydat na desce.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.