Pavel Kroneisl: Čipování psů

15. leden 2020

Dali jsme koncem minulého roku očipovat našeho jezevčíka Blacka. Poslušni výzev a nařízení o této povinnosti. Zarazila mne hned cena – toto téměř nic, co dostal pejsek pod kůži, a výkon pana doktora vyšlo na 760 korun.

Když jsem se ptal svých známých, majitelů psů, každý říkal sumu jinou. A co dál. Existuje prý nějaký registr, kde se údaje o čipovaných psech shromažďují. Náš pan veterinář mi ale řekl, že on nikam nic neposílá.

Dobře. Doma jsme na internetu našli jakousi databázi, soukromou, a odeslali jsme tam číslo čipu našeho psa. Obratem nám bylo sděleno, že je vše zaregistrováno a že nám přijde doklad s potvrzením, a to dobírkou za 300 korun.

Déle než měsíc se nic nedělo, ozvali jsme se tedy na tento registr znovu a zjistili, že o naší předešlé registraci nemají ani potuchy. Sjednali jsme tedy celou operaci znovu a čekáme a čekáme a čekáme.

Mezitím slyším o pokutách 10 nebo dokonce 20 tisíc korun, pokud můj pes nebude mít mikročip. Black ho naštěstí má, jen nevím, jestli se o tom ti, co to potřebují vědět, opravdu dozvědí. Centrální evidence očipovaných psů má totiž začít fungovat snad až někdy v roce 2022 – říkali tuhle v televizi.

Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to jako další dobrý nápad, jak se podívat lidem do peněženky. Mám podobnou zkušenost s jízdním kolem. Před léty také byla velká kampaň na registraci kol u Policie ČR. Bylo zdůrazňováno, že se v případě krádeže kolo velice snadno najde.

Zaregistroval jsem tedy tehdy svého horáče a když mi ho skutečně ukradli, šel jsem na policii s dokladem s číslem svého kola. Jenom mi nebylo jasné, jak na základě toho zjistí, kde je.

Dostal jsem doslova morální facku. Bylo mi totiž řečeno – pane, to není jen tak, víte, co bude nejjednodušší – obejděte si budějovické bazary a zastavárny, třeba tam to kolo najdete.

Prostě mám dojem, že v české kotlině je to se zákony, vyhláškami a nařízeními jak v tom příslovečném tanku. A teď mám na mysli ono bojové vozidlo a ne cisternu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.