Pavel Božoň je balonářským hrabětem Pavlem z Kostelce u křížku

19. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Božoň má s balónem nalétáno více 1000 letových hodin

„První přistání je vždycky náhodné," říká balonář Pavel Božoň coby Dopolední host, tentokrát u mikrofonu s Kateřinou Hálovou.

„Když letíte poprvé, tak je vám vlastně jedno, kam letíte, protože letíte. Ten první let má pro každého svůj symbolický význam, prostě letíte poprvé. Druhý, třetí let, to už alespoň trochu víte, co to bude obnášet, jak to bude vypadat, začínat, končit. Při prvním letu je vám to jedno, důležité je, bezpečně se vrátit na zem. Tehdy jsem letěl výcvikový let a přistáli jsme nedaleko Štiřína. Kostelec u křížku je u Štiřína a já jsem se svým balonářským jménem spokojen.“

První let ovšem nebyl čistě samostatným letem, byl ještě takzvaně pod dohledem. První samostatný let, tedy let v sólu přichází jindy.

Výcvik u balónového létání probíhá pod Úřadem pro civilní letectví, musíte mít nalétáno minimálně 16 hodin, tedy 16 vzletů a přistání, než instruktor takového člověka pustí na takzvané sólo.

Jak se Pavel Božoň dostal k létání balónem? Snil už o tom, jako malý kluk?

Na tyto a další otázky odpoví Kateřině Hálové a vy si je můžete poslechnout online.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio