Pátek: Šaty dělají člověka

4. září 2015

Myslíte si, že na úpravě zevnějšku záleží? Lze jím oklamat? Souhlasíte s výrokem, že šaty dělaj´ člověka? Nechali jste se třeba oklamat kouzlem uniformy či večerní plesovou garderobou? Nebo si myslíte, že je zevnějšek opravdu něco podstatného, co o nás samých vypovídá?

„Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, kdo je nemá, ať od lidí pranic nečeká,“ tak praví klasik a text písně W+V. Je to ale skutečně pravda? Mnozí se nechají oklamat účinkem prvního dojmu, jiní se alespoň snaží nahlédnout pod slupku image a stylu...

Připusťme, že úprava zevnějšku určitou přesvědčovací sílu má. Koneckonců - možná se vám přihodilo něco podobného jako hrdinům prvorepublikové komedie Kristián, tam představuje Nataša Gollová ubrečenou domácí puťku, z níž se později po změně garderoby stává atraktivní mladá žena, která oslní hlavního hrdinu Oldřicha Nového.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.