Pátek: Jaké dokumenty leží na dně vašeho šuplíku?

17. červen 2016

Schováváte si všechny dopisy a pohledy, které vám kdy přišly? Máte krabici, kde najdete vysvědčení své i svých dětí? Zapisujete si, jaké bylo počasí, jaké padly teplotní rekordy a kolik sněhu jste měli právě u vás? Vedete si sešit, do kterého si už léta píšete, jak jste utráceli ten který měsíc? Máte pečlivě sepsané, kam jste jezdili na dovolenou? Píšete kroniku vlastní rodiny? Našli byste doma obrázky svých dětí ze školky a školy? Byli jste někdy ve vašem místním archivu? Co jste hledali? Jaký archiv je na dně vašeho šuplíku?

Minulý týden jsme si připomněli Mezinárodní den archivů. Většina z nich otevřela návštěvníkům kromě běžně přístupných badatelen i depozitáře a sklady. Je zajímavé, co všechno tam můžeme najít… Noviny z dob narození našich rodičů, plán našeho domu z 19. století nebo třeba úřední zápisy.

Možná že i vy sami čas od času do badatelny archivu zajdete nebo jste tam něco před časem hledali. Nakonec, každý z nás má doma svůj vlastní archiv.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?