Páteční Noční linka: Jak se dříve sportovalo?

25. leden 2019

Jak se sportovalo v době vašeho mládí? Zažili jste cvičení v Sokolu či Orlu? Jakému sportu jste se věnovali v mládí právě vy?

V předválečné době prý byla podle pamětníků mládež pohybově lépe vybavena než dnes. Bylo to tím, že neexistovala televize, počítače nebo motorky. Menší vzdálenosti se automaticky zdolávaly pěšky nebo na kole. Děti využívaly všeho, co bylo vhodné pro sportovní činnost. Příroda byla největší a nejlevnější tělocvičnou, sportovalo se bez časového limitu. Pro fotbal prý nikdy nebyl problém dát dohromady partu spolužáků. Po vyučování jako hřiště sloužily plácky v podobě louky s nerovným povrchem a branky ze svršků oděvů, hrací míč byl ušitý z dámských punčocháčů a vycpaný kousky hadrů. Hrálo se v obnošených botách, ale zato s obrovským nadšením. A navíc, děti prý dříve byly více všestranné. K všestrannosti dětí přispívalo hlavně cvičení v Sokolu či Orlu, zatím co dnes se mladí soustřeďují již od útlého věku na jedno odvětví sportu a nerozvíjí se komplexně.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.